Spis treści
Aktywność mrówek można zaobserwować nawet w środku zimy, co w sieci co roku pokazują leśnicy, posiadacze działek i spacerowicze. Teraz kiedy jest ciepło, mrówki tym bardziej są widoczne.
Problem z mrówkami na trawniku, w warzywniku, na działce
Mrówki na ogół są pożyteczne, np. kiedy „sprzątają” ściółkę z odpadów, podobnie w przypadku przydomowego lub działkowego trawnika. Drążone przez mrówki korytarze spulchniają glebę. Potrafią też jednak zniszczyć roślinę, gdy zamieszkają w jej pobliżu.
Już wędrujące po różach czy piwoniach mrówki budzą lekki niepokój. Kopce budowane przez mrówki utrudniają ukorzenienie się rośliny, a same owady mogą niszczyć owoce, np. truskawki. Dbają też o mszyce, bo lubią wytwarzaną przez nie spadź, ta je przyciąga.
Zatem zwalczenie mszyc może częściowo rozwiązać problem. Są też rośliny, za którymi mrówki nie przepadają i warto posadzić je w sąsiedztwie tych rabat, które chcemy uchronić przed nieproszonymi gośćmi.
Sposoby na mrówki. Pozbądź się ich bez chemii!
Mrówki można zniechęcać, wybierając odpowiednie rośliny lub produkty z kuchni. Na liście roślin i wydzielanych przez nie zapachów, których nie lubią mrówki, jest między innymi:
- cynamon,
- lawenda,
- majeranek,
- nagietek.
Oto kolejne sprawdzone sposoby ogrodników na odstraszenie mrówek.
Część ogrodników unicestwia je inaczej, np. zalewając wrzątkiem lub wysypując w pobliżu mrowisk albo mrowich ścieżek mąkę kukurydzianą. Jak można przeczytać na forach, mrówki po zjedzeniu tej mąki pęcznieją, a następnie giną. To okrutna metoda. Inni ustawiają pułapki z miodu, do którego mrówki przyklejają się. Rekomendujemy odstraszanie, zamiast unicestwiania.
Zanim zaczniesz zwalczać mrówki w swoim otoczeniu, upewnij się, że ich działalność jest szkodliwa. Może się okazać, że obawy są nieuzasadnione, a odstraszenie owadów przyniesie więcej szkody, niż pożytku.
Jak zwalczać mrówki faraonki w domu?
Faraonki lubią dobrze ogrzane pomieszczania. Chętnie przygotowują gniazda w znalezionych szparach, szczelinach ścian, a także w pobliżu instalacji np. hydraulicznych. Upodobały sobie zwłaszcza kuchnie i łazienki. Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ząbkowicach Śląskich, mrówki faraonki są wszystkożerne, preferują
- słodycze,
- mięso,
- tłuszcze.
Mogą jeść nawet mydło, krochmal i kosmetyki.
„Mrówki niszczą żywność, mogą przenosić drobnoustroje chorobotwórcze, kontakt z nimi może wywołać reakcję alergiczną. Profilaktyka polega na uszczelnieniu szpar i szczelin, zwłaszcza przy listwach podłogowych, rurach kanalizacyjnych i grzewczych itp.”
Sanepid sugeruje częste mycie szafek i stołów kuchennych. Należy sięgnąć po gorącą wodę z detergentami, pastowanie podłóg i używanie środków odstraszających owady.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
