Pokazujemy doradcy kilka zdjęć zrobionych na jednym z pól powiatu toruńskiego. - Ze zdjęć wynika że plantacja zboża wymarzła, jednak nie można na pierwszy rzut oka podejmować radykalnych decyzji „zaorać plantację” . W lutym podejmowanie jakiejkolwiek decyzji jest niezasadne - tłumaczy Adam Piszczek.
Jak możemy sprawdzić czy nasze uprawy mają jeszcze szansę na przetrwanie? - Przed podjęciem jakichkolwiek działań powinno się przeprowadzić dokładną lustrację w różnych częściach pola. Jednym ze sposobów dających jasny obraz sytuacji jest przeprowadzenie małego doświadczenia, czyli test oceny przezimowania zbóż metodą torsów - wskazuje doradca.
Jak rolnik może przeprowadzić taki test? - Polega on na pobraniu materiału roślinnego z plantacji z kilku miejsc które faktycznie budzą sporo zastrzeżeń. Ilość pobranych do analizy roślin to około 20 sztuk z każdego miejsca. Przy pobieraniu należy zwrócić uwagę by nie zniszczyć węzła krzewienia. Dokładnie usunąć resztki gleby z systemu korzeniowego. Następnie ostrym nożem lub nożyczkami odcinamy 1,5 cm nad węzłem krzewienia. Tak przygotowane próbki kładziemy na tackę, którą wykładamy ligniną namoczoną wodą i przykrywamy z góry innym naczyniem. Odkładamy całość na dobę w temperaturze około 22 stopni C. Po dobie możemy ocenić próbki i podzielić na kategorie:
- bez przyrostu,
- do 4 mm przyrostu, rośliny słabe,
- 5-9 mm, rośliny dobrze zimujące,
- 10 mm, rośliny bardzo dobrze zimujące.
Na podstawie wykonanej próby można ocenić przezimowanie zbóż ozimych - kończy Piszczek.
![Jak sprawdzić przezimowanie zboża? Zrób test [instrukcja]](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/87/bc/599a873cdf1c9_o,size,640x400,q,71,h,30b72c.jpg)
![Jak sprawdzić przezimowanie zboża? Zrób test [instrukcja]](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/ce/73/599a873d8e8bf_o,size,640x400,q,71,h,5707b6.jpg)
Fot. AGW