W przypadku szacowania szkód w łąkach trzeba wziąć pod uwagę okres wystąpienia zjawiska oraz ilość pokosów i termin ich przeprowadzenia.
Sprawdź również:**Deszcz przyszedł, ale późno. Susza także w kukurydzy [nowy raport IUNG]**
Szacując straty, maksymalny poziom ustala się dla:
łąk dwukośnych:
- I pokos na poziomie 60%
- II pokos na poziomie 40%
łąk trójkośnych:
- I pokos 50%
- II pokos 30%
- III pokos 20%
Tutaj też:**Susza wysmarowała powrót do wysokich cen masła. Teraz wiele zależeć będzie od europejskich krów.**
Szacując straty w pastwiskach należy wziąć pod uwagę strukturę plonów zielonki pastwiskowej w okresie wegetacji, przyjmując, że:
- I rotacja (maj, czerwiec) – 50%
- II rotacja (lipiec, sierpień) – 30 %
- III rotacja (wrzesień, październik) – 20%
W przypadku gospodarstw prowadzących jednocześnie produkcję roślinną i zwierzęcą w protokole należy zawrzeć informację o kosztach poniesionych z tytułu niezebrania plonów w wyniku wystąpienia szkód. Na przykład? Koszty związane z zakupem pasz, o ile zakup wynika z ujemnego bilansu paszowego spowodowanego szkodami w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
W razie kilkakrotnego uszkodzenia tej samej uprawy, wysokość każdej następnej szkody ustala się z uwzględnieniem wysokości poprzednio ustalonych szkód w skali całego gospodarstwa.
Minister Ardanowski podkreśla, że rolnicy nie zostaną bez pomocy, jednak do otrzymania wsparcia, niezbędne jest szacowanie strat. - To straty, które powstały w waszych gospodarstwach i macie prawo domagać się o ich wycenę - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.
Więcej:**Im szybciej powstaną komisje szacujące straty po suszy, tym szybciej będzie pomoc**
Według danych IUNG, w niektórych regionach kraju straty w plonach mogą sięgać ponad 40%. Dodajmy, że IUNG analizuje dane zebrane z ponad 660 stacji pomiarowych w Polsce.
Źródło: MRiRW, IUNG