https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda szczepienie przeciw COVID-19, co trzeba zabrać ze sobą na szczepienie, jak się przygotować, co robić po szczepieniu? [PORADNIK]

Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
Trwają szczepienia seniorów 70+. Co warto wiedzieć zanim udamy się na szczepienie? Jak wygląda sam zabieg? Przeczytaj artykuł poniżej w nim znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań.

Co powinniśmy mieć w chwili przyjścia na samo szczepienie:

  • Dowód osobisty
  • Listę przyjmowanych leków
  • Listę przebytych chorób

Po przybyciu na miejsce szczepienia wypełnia się kwestionariusz, potem idzie się do lekarza a następnie można udać się na samo szczepienie. Po otrzymaniu dawki konieczne jest odczekanie co najmniej 15 minut. Na koniec otrzyma się termin na podanie drugiej dawki.

Kliknij i POBIERZ formularz >>>

Warto też ubrać się swobodnie by szybko i sprawnie służby wykonały samo szczepienie. Należy pamiętać, żeby koniecznie przyjść na wyznaczoną godzinę.

Jak wygląda samo szczepienie:
Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Na czczo czy po posiłku:
Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. W związku z tym można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków. Najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci i po lekkim posiłku.

Zaświadczenie o zaszczepieniu:
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Oprócz tego będą wystawiane tzw. kody QR, które będą do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. A jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas będzie mógł wziąć z punktu szczepień wydruk potwierdzający. Kod QR będzie wystawiany po zaszczepieniu drugą dawką. Rząd pracuje też nad wersją mobilną Internetowego Konta Pacjenta a kod QR będzie także dostępny w aplikacji Obywatel.

Czy nazwa szczepionki będzie dla nas dostępna:
Nazwa szczepionki będzie zakodowana w dokumentacji dostępnej dla pacjenta.

Co zrobić, jeśli nie może się dotrzeć do punktu szczepień:
Gminy zorganizowały specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień. Po zaszczepieniu, osoba potrzebująca zostanie odwieziona do swojego miejsca zamieszkania. Chęć skorzystania z transportu można zgłosić bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pośrednictwem specjalnego numeru telefonu, który jest obsługiwany przez poszczególne gminy.

Co zrobić, jeśli po przyjęciu pierwszej dawki pacjent zachorował:
Należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku cięższej choroby nie należy podawać drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19, lecz odczekać do czasu poprawy stanu zdrowia i decyzji lekarza o możliwości podania szczepionki.

Czy po zaszczepieniu nie można czegoś robić:
W odniesieniu do szczepienia przeciw COVID-19 mają zastosowanie ogólne zasady dotyczące szczepień. Nie ma zalecenia, aby unikać określonych czynności, np. aktywności fizycznej po szczepieniu. Decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem i stanem zdrowia.

Czy zostaje ślad po szczepieniu:
Tak jak w przypadku każdej iniekcji, tak i w tym przypadku, po zaszczepieniu pozostaje niewielki ślad po wkłuciu. Dolegliwości bólowe w miejscu wkłucia są wymieniane wśród działań niepożądanych, które mogą wystąpić po szczepieniu.

Co zrobić w sytuacji niepokojących objawów po przyjęciu szczepionki:
Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku mogą się pojawić objawy niepożądane, tak również i po szczepieniu mogą one wystąpić. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów po szczepieniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska