
Łazienki w większości mieszkań są zazwyczaj jednym z najmniejszych pomieszczeń. Na szczęście istnieje wiele optycznych trików, które możesz zastosować, aby powiększyć małą łazienkę.

Wybierz jasne kolory
Postaw na pastelowe barwy — to jedna z najczęściej udzielanych podpowiedzi w kwestii małych łazienek. I jest ona jak najbardziej słuszna. Małe pomieszczenia nie lubią wzorów ani krzykliwych barw. Glazura oraz dodatki powinny być utrzymane w chłodnych odcieniach, takich jak: biel, błękit, pudrowy róż i szarość. Dobrze sprawdzą się odcienie bieli z dodatkiem ciepłych pigmentów, np. brzoskwiniowego lub piaskowego. Projektanci wnętrz sugerują, że kolor podłogi powinien różnić się od barwy płytek tylko jednym tonem.

Płytki — duże czy małe?
Poprawna odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: w małych łazienkach sprawdzą się wyłącznie płytki wielkoformatowe. Sprawią, że przestrzeń będzie wyglądać na bardziej „otwartą”. Duże płytki mają jeszcze jedną zaletę — łączenia między nimi są mniej widoczne. Szerokie fugi odbierają łazience efekt powiększenia, a ponadto zbiera się w nich brud, co również obniża estetykę wnętrza. Faktura glazury również nie jest bez znaczenia. W małych pomieszczeniach sprawdzą się zatem płytki błyszczące, które odbijają światło.

Lustro i światło — duet idealny
W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się lustra bez ciężkich ram lub kilka luster o różnych rozmiarach ustawionych pod kątem 45 stopni. Efekt powiększenia spotęguje odbicie w lustrze np. fototapety przestrzennej. Dzięki temu trikowi twój wzrok z pewnością da się oszukać na metrażu. Duże lustro daje interesujące złudzenie przestronności, ale i zabiera sporo miejsca na ścianie, co w przypadku małych wnętrz nie jest bez znaczenia. Wyjściem z tej sytuacji może być zamontowanie szafki lustrzanej. Taki mebel ma bardzo wiele zalet, m.in.: pięknie odbija światło, można w nim przechowywać niezbędne akcesoria łazienkowe, wyposażone w dodatkowe oświetlenie podnosi komfort czynności higienicznych.
Aranżując wnętrze kameralnej łazienki, nie zapomnij wybrać odpowiedniego oświetlenia. Do lamusa odchodzą plafony, lepiej postawić na kinkiety i dekoracyjne listwy LED. Wybierz jasne i naturalne światło, najlepiej o barwie zbliżonej do światła dziennego (4000-5000K).