MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie podwyżka 13. emerytura 2024? To trzycyfrowy wzrost świadczeń. Wszystko dzięki waloryzacji emerytur

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Znamy termin i kwotę wypłaty 13. emerytury 2024. Są jednak seniorzy, którzy trzynastki nie dostaną.
Znamy termin i kwotę wypłaty 13. emerytury 2024. Są jednak seniorzy, którzy trzynastki nie dostaną. 123rf.com/roystudio
Wypłaty 13. emerytury 2024 to kwestia najbliższych. Znamy już komplet danych GUS potrzebnych do określenia wartości waloryzacji emerytur. Wiemy też, ile wyniesie 13. emerytura 2024. Którzy seniorzy nie dostaną tego świadczenia w 2024 roku. Kiedy ZUS rozpocznie wypłat trzynastek? Minimalna emerytura wrośnie średnio o 200 zł.

Spis treści

13 emerytura 2024. Taka będzie kwota minimalna

Ponad 6 mln seniorów w Polsce będzie miało prawo do wypłaty 13. emerytury w 2024 roku. Zwykle kwota wypłaty trzynastki równa jest wysokości minimalnej emerytury w danym roku. 13 emerytura wypłacona zostanie seniorom pobierającym:

  • emeryturę - w tym emeryturę pomostową
  • rentę - w tym rentę socjalną i z tytułu niezdolności do pracy
  • świadczenie przedemerytalne (z wyjątkami)
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

Tymczasem dane GUS potwierdzają wartość inflacji emeryckiej i przeciętnego wynagrodzenia, co oznacza, że tegoroczna waloryzacja emerytur wyniesie 12,12 proc. Taki wskaźnik oznacza, że emerytura minimalna wzrośnie z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł. I właśnie taką kwotę wypłaty 13. emerytury otrzymają seniorzy w Polsce, nawet jeśli na co dzień pobierają oni emeryturę w niższej wysokości. Jest jednak szansa, że trzynastki będą wyższe. Do decyzji rządu poczekamy jeszcze na potwierdzenie informacji o wysokości wskaźnika waloryzacji, a strona rządowa nie wyklucza, że będzie ona wyższa.

Kiedy wypłaty trzynastek w 2024 roku?

ZUS rozpocznie wypłaty 13. emerytury zgodnie z kalendarzem, który pamiętamy z ostatnich lat. Należy się zatem spodziewać, że trzynastki zostaną wypłacone wraz z kwietniowymi emeryturami. Wyraźne podwyżki emerytur seniorzy odczują ponownie także jesienią, kiedy dojdzie do wypłaty 14. emerytur.

Trzynastki będą przysługiwać ponownie większości emerytów. Przysługują one bez względu na dochody i niezależnie od innych świadczeń. Przelewów nie otrzymają jedynie osoby, których świadczenie było zawieszone na dzień 31 marca 2024 roku. Portal Interia Biznes przypomina także, że 13. emerytury nie otrzymają także seniorzy pobierających wcześniejszą emeryturę w wysokości więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dotyczy to zatem seniorów, których emerytura przekracza znacznie kwotę 9000 zł. Z trzynastej emerytury pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka będzie podwyżka 13. emerytura 2024? To trzycyfrowy wzrost świadczeń. Wszystko dzięki waloryzacji emerytur - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska