
Rynek w Bochni i Muzeum im. Stanisława Fischera
Centralny plac Bochni pochodzi z około 1370 r., znajduje się u zbiegu ośmiu ulic.
Najstarsze kamienice przy Rynku pochodzą z XVII i XVIII wieku. W południowo-wschodnim narożniku stoi charakterystyczny budynek Muzeum im. Stanisława Fischera, w którym niegdyś mieścił się klasztor ojców dominikanów.
Na środku Rynku stoi pomnik króla Kazimierza Wielkiego z 1871 roku, monarcha przyczynił się do rozwoju gospodarczego Bochni.
Na płycie Rynku w sezonie letnim działa fontanna multimedialna. To efekt trwającej w latach 2018-2021 przebudowy tego placu

Bocheńskie gwarki
Przy okazji rewitalizacji centrum Bochni zamontowano dwa gwarki, niewielkich rozmiarów figurki nawiązujące do solnej tradycji miasta.
Pierwszy znajduje się tuż przy ścianie szybu Sutoris i ukazuje postać szewca. Według legendy właśnie w tym miejscu miał mieć miejsce cud znalezienia soli przez św. Kingę.
Drugi bocheński gwarek przy Rynku ukazuje postać kopacza na bałwanie solnym

Pomnik ukazujący scenę odkrycia soli kamiennej w Bochni
Znajduje się bezpośrednio przed Szybem Sutoris przy ul. Solnej.
Ukazuje trzy postaci: św. Kingi, Bolesława Wstydliwego oraz górnika wydobywającego z ziemi okruch soli z zatopionym w nim pierścieniem.
Wykonany z brązu monument waży blisko 3,2 tony. Wykonał go prof. Czesław Dźwigaj

Kolejka - trasa pieszo-rowerowa w Bochni
Trakt spacerowo-rowerowym, zwyczajowo nazywany jest w Bochni Kolejką, ponieważ niegdyś funkcjonowała w tym miejscu bocznica kolejowa należąca do Kopalni Soli Bochnia.
Ścieżka liczy 800 metrów długości, łączy ulicę Polną z ulicą Karosek. Przecina teren zielony, który jest licznie odwiedzany przez rodziny z dziećmi, spacerowiczów, rowerzystów. Od strony ulicy Karosek jest parking oraz plac zabaw.
Korzystając z Kolejki, można dojechać do Puszczy Niepołomickiej, kierując się następnie na ulicę Wodociągową i most wiszący na Rabie