Już drugi rok z rzędu unijny eksport jaj i produktów jajecznych notuje spadki przekraczające dziesięć procent - podkreśla Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Sprawdź także:**Kury hodowane w Polsce w ciągu roku znoszą aż ok. 10 mld jaj. Jak powstaje jajo?**
Wywóz towarów na rynki państw trzecich zmalał w 2016 o 12 procent. W 2017 roku o 15 procent do 210 tys. ton. Jak podkreśla branża, styczeń tego roku też nie należał do najlepszych. Sprzedaż na eksport była bowiem niższa o jedna trzecią.
Do takich wyników przyczyniła się o „lecąca w dół” sprzedaż jaj w skorupkach.
- Za negatywną w skutkach w uznajemy aferę fipronilową i problemy sanitarno – weterynaryjne unijnych producentów. Zmniejszenie eksportu jest też konsekwencją grypy ptaków w Europie. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń były lub dalej są restrykcje importowe narzucone przez państwa trzecie, często nadużywane w polityce handlowej i nie do końca zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym – mówi Katarzyna Gawrońska, główna specjalistka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
Gawrońska wskazuje również na konkurencję z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
Amerykanie pod koniec 2016 roku „agresywnie” powrócili na swoje tradycyjne rynki, takie jak Daleki Wschód i Azja Południowo-Wschodnia, po kłopotach związanych z epidemią grypy ptaków - wskazuje KIPDiP.
Niepokój producentów wzbudzają kontakty z Japonią - światowym konsumentem przetworów jajecznych.
O japoński rynek może rozpocząć się handlowa walka pomiędzy Stanami, Ukrainą a UE.
Ważnym partnerem jest także Szwajcaria, która interesuje się jajkami w skorupkach.
"Ciekawą obserwacją ostatnich miesięcy jest rosnący popyt na suszoną albuminę ze strony Turcji i Izraela. Trend ten kontynuowany był z początkiem tego roku. Wyższy popyt na unijne towary w 2017 generowała także Tajlandia, Tajwan, Filipiny i Korea Południowa. Za ożywieniem unijnego eksportu do Korei Południowej , gdzie sprzedaż wzrosła o 50 proc. do 8 tys. ton, prawdopodobnie stała grypa ptaków w tym kraju. Jednak już z początkiem tego roku zamówienia Koreańczyków były niższe", czytamy w analizie KIPDiP.
Europejskich eksporterów trapiły spadki sprzedaży jaj w Iraku, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izraelu, Angoli czy Hongkongu. Dodajmy, że dotkliwy był spadek wywozu jaj w skorupkach do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Jak wskazuje KIPDiP, Europa traci dużo na kontraktach ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Choćby z uwagi na „skandale sanitarne” i wprowadzane zakazy wywozu dla unijnych eksporterów, w tym polskich.
Źródło: KIPDiP
Omlet z ponad sześć tysięcy jajek:
Ruptly, x-news