Azalia - roślina zarówno do domu jak i ogrodu
Azalie pierwotnie występowały jedynie na terenach Azji oraz obu Ameryk. Kwiaty te nadadzą się zarówno do domu, jak i ogrodu - dorastają nawet do 2 m wysokości i takiej samej szerokości. Warto jednak zaznaczyć, że zrzucają one liście na zimę, w dodatku powinny być bardzo dobrze okryte, aby nie przemarzły.
Do najbardziej popularnej odmiany należą azalie wielokwiatowe, posiadających szeroki wachlarz jeśli chodzi o kolor płatków. Mogą być one między innymi białe, różowe, łososiowe, fioletowe, pomarańczowe lub czerwone. Cenione są również obficie kwitnące, niskie krzewy, czyli azalie karłowate. Można je kupić niemal w każdym sklepie ogrodniczym w dziale z roślinami doniczkowymi.
Najpiękniejsze odmiany azalii
Wśród azalii wymienia się trzy odmiany, które bez wątpienia należą do najpiękniejszych. Są to:
- azalia japońska
- azalia pontyjska, zwana również różanecznikiem złotym
- azalia gandawska
Sadząc azalie w ogrodzie warto sprawdzić, czy są one mrozoodporne. Do tego rodzaju należą między innymi takie azalie wielokwiatowe jak:
- Anneke
- Cannon’s Double
- Golden Lights
- Homebush
- Irene Koster
- Jack A. Sand
- Sarina
- Satomi
- Schneegold
- Sunte Nectarine
- White Lights
Kiedy sadzić i jak pielęgnować azalie?
Azalie ogrodowe najlepiej sadzić w kwietniu. Dla roślin doniczkowych miesiąc posadzenia nie ma większego znaczenia. Stanowisko dla rośliny powinno być nasłonecznione, należy jednak unikać bezpośredniego wystawienia na słońce. W cieniu mogą bowiem nie zakwitnąć. Warto również zaznaczyć, że kwiaty te są niezwykle wrażliwe na wiatr.
Sadząc azalie należy zapewnić im kwaśną, próchniczą ziemię oraz dostęp do wody, gdyż kwiat ten lubi wilgoć - podłoże powinno być stale wilgotne, nie można dopuścić do przesuszenia, ponieważ może to doprowadzić do zrzucenia liści. Dobrym miejscem może okazać się pobliże zbiornika wodnego. Podłoże można także lekko ściółkować.
W okresie kwitnienia należy regularnie je nawozić. Świetnie sprawdzi się do tego preparat do różaneczników. Dodatkowo, aby zagęścić kwiaty powinno się je regularnie podcinać i usuwać uszkodzone pędy.
Duża podatność na choroby
Z racji tego, że azalie są niezwykle wrażliwymi oraz delikatnymi roślinami, często narażone są na różnego rodzaju choroby grzybowe lub szkodniki. Do najszkodliwszych i najbardziej uciążliwych, przez które liście zmieniają barwę na brązową, a następnie obumierają i odpadają, należą:
- mączliki różanecznikowe
- kibitnika azaliaczka
- mączniaki prawdziwe azalii
Z kolei grzyby, które często atakują azalie mogą powodować takie infekcje jak:
- zgorzel kwiatów
- plamistość liści
- zamieranie pąków
- zaraza wierzchołków pędów
Aby zobaczyć najpiękniejsze odmiany azalii oraz znaleźć inspirację do ich posadzenia kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
