Jerzmanowice-Przeginia. Wiadomo kto rozbuduje drogę krajową nr 94. Inwestycja ma kosztować ponad 90 mln zł

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Droga krajowa nr 94 ma być przebudowana na 8-kilometrowym odcinku od Zedermana do Jerzmanowic
Droga krajowa nr 94 ma być przebudowana na 8-kilometrowym odcinku od Zedermana do Jerzmanowic Fot. Barbara Ciryt
Udostępnij:
8-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 94 przebiegający w znacznej większości w powiecie krakowskim ma być przebudowany. Dwie firmy złożyły oferty na projektowanie i rozbudowę tej drogi od Zedermana w powiecie olkuskim poprzez Przeginię do Jerzmanowic w powiecie krakowskim. Komisja przetargowa wybrała ofertę firmy Eurovia Polska, ale umowa jeszcze nie została podpisana. Jeśli do tego dojdzie, to zadanie może być wykonane wcześniej niż planowano, bo wykonawca ten zaproponował skrócenie czasu realizacji zadania o trzy miesiące. Wylicza, że upora się z inwestycją w 2,5 roku.

FLESZ - Handlowi giganci przejdą na “zielony” transport?

W przetargu wzięło udział dwóch wykonawców: konsorcjum firm Roverpol i Rover Infraestructuras oraz Eurovia Polska. Korzystniejsza okazała się oferta drugiego z kolei wykonawcy, który wycenił prace na 92 224 111,16 zł. Termin wykonania zadania został określony na 30 miesięcy od daty podpisania umowy. Jeżeli kontrkandydat nie odwoła się od dokonanego wyboru, umowa zostanie podpisana - informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przebudowa drogi na 8 kilometrach

Wykonawca zadania ma przygotować projekt budowlany i wykonawczy, złożyć wniosek i uzyskać zezwolenia na realizację inwestycji, a następnie po przygotowaniu dokumentów - rozbudować drogę krajową na 8-kilometrowym odcinku.

Inwestycja obejmuje powstanie dodatkowych jezdni i dróg dojazdowych. W ramach zadania zaplanowano przebudowę: trzech skrzyżowań krajówki - jednego w Gotkowicach i dwóch w Jerzmanowicach oraz budowę nowego skrzyżowania w Gotkowicach. Przebudowane mają być wszystkie, kolidujące z inwestycją urządzenia i sieci infrastruktury (m.in.: urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne), powstaną nowe urządzenia ochrony środowiska, w tym zabezpieczenia akustyczne.

Poprawią bezpieczeństwo pieszych

Z uwagi na fakt, że przylegający do drogi krajowej teren jest zurbanizowany na odcinku prawie 4 km po prawej stronie jezdni oraz 1,7 km po lewej stronie zostaną wybudowane lub rozbudowane chodniki. Powstaną 3 nowe zatoki autobusowe i przejście podziemne. Przejścia dla pieszych będą oświetlone. Przebudowane i wybudowane zostanie 724 zjazdy - wymienia Iwona Mikrut.

Obecnie nie ma chodników na całym tym odcinku drogi krajowej. Piesi chodzą poboczem lub chodnikiem zlokalizowanym po jednej stronie drogi krajowej nr 94, co stwarza duże zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.

Uporządkują spływ wód opadowych

Inwestor chce zadbać o odwodnienie terenu w okolicy drogi. Przebudowany zostanie m.in. systemu odwodnienia terenu, rowy drogowe, kanalizacja deszczowa i urządzenia podczyszczające. Wybudowanych zostanie 11 zbiorników retencyjnych z systemem studni chłonnych. Obecnie zdarzają się przypadki zalewania posesji wodami opadowymi z istniejącej drogi DK94 i terenów przyległych.

Kalendarium

  • 7 lipca 2017 r. podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji;
  • 20 kwietnia 2021 r. uzyskana decyzja środowiskowa (DŚU), uprawomocniła się 19 maja 2021 roku;
  • W 2025 r. planowane jest oddanie inwestycji do eksploatacji.
Oddany nowy fragment obwodnicy Skawiny to droga wojewódzka prowadząca w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej

Obwodnica Skawiny została wydłużona o ponad 2 km. Powstał no...

Na oddanym odcinku S7 powstała nowa przełączka, która usprawnia ruch

Poprawki na S7. Węzeł Szczepanowice z nową przewiązką. Ma ro...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

v
von Borovietzky
Nie wiem, dlaczego tego typu roboty, mające na celu de facto spowolnienie ruchu, nazywa się "rozbudową".
Dodaj ogłoszenie