Jesień 2020 już się zaczęła. Ale meteorologiczna
Jesień 2020 już się rozpoczęła. Jest jednak jedno ale. Mowa o jesieni meteorologicznej. Z tego punktu jesień rozpoczyna się z dniem 1 września i trwa do końca listopada.
JESIEŃ 2020 WŁAŚNIE SIĘ ZACZĘŁA
NA SŁOTNY CZAS NAŁADUJ SIĘ ENERGIĄ Z MEMÓW
Co cechuje jesień meteorologiczną?
- średnia temperatura dobowa na poziomie 5-15 st. Celsjusza,
- najchłodniej jest na Suwalszczyźnie, a najcieplej na wybrzeżu.
Jak mówią meteorolodzy, jesień jest najbardziej obfita w opady na północy i na południu kraju. W tych regionach deszczu spada dwukrotnie więcej w tym samym czasie niż w Warszawie, czy we Wrocławiu - podaje serwis twojapogoda.pl.
Najcieplej jesienią bywa natomiast:
- na Śląsku,
- w Małopolsce.
1. dzień jesieni, jesień astronomiczna
Pierwszy dzień jesieni określany jest mianem równonocy jesiennej - to zjawisko, przekłada się na pogodę, która towarzyszyć nam będzie przez najbliższe miesiące.
Równonoc jesienna przypada na wtorek, 22 września, a dokładnie na noc z 21 na 22 września 2020. Oznacza to, że w 2020 roku astronomiczna jesień rozpocznie się dzień wcześniej niż kalendarzowa.
Zjawisko równonocy jesiennej oznacza, że dzień i noc trwały będą niemal tyle samo. Choć mówimy o zjawisku równonocy, to dzień jest zwykle dłuższy o kilka-kilkanaście minut.
Przygotowanie grzybów krok po kroku - do spożycia, suszenia,...
Jesień kalendarzowa. Kiedy się rozpoczyna?
Data rozpoczęcia jesieni kalendarzowej, w przeciwieństwie do jesieni astronomicznej, jest zawsze stała - rozpocznie się w niedzielę, 23 września.
Jesień potrwa do początku zimy, czyli do 21 grudnia. Od 23 września czekają nas:
- coraz krótsze dni
- średnie dobowe temperatury oscylujące w tym okresie między 15 a 5 stopni Celsjusza.
Czy czeka nas w tym roku "złota polska jesień"? Zweryfikuje to czas, jednak początek jesieni ma przynieść załamanie pogody.
