Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł jak ratować zaśmiecone Jezioro Rożnowskie. Samorządy podejmują uchwały intencyjne

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Gminy leżące nad Jeziorem Rożnowskim chcą jego rewitalizacji. Uchwały intencyjne dot. przeznaczenia dwóch procent z produkcji prądu podejmują kolejne samorządy
Gminy leżące nad Jeziorem Rożnowskim chcą jego rewitalizacji. Uchwały intencyjne dot. przeznaczenia dwóch procent z produkcji prądu podejmują kolejne samorządy archiwum Polska Press
Łososina Dolna to kolejny samorząd, który chce podjąć uchwałę intencyjną zakładającą, że część przychodów z prądu, jaki wytwarzany jest na terenie elektrowni w Rożnowie lub Czchowie trafił na fundusz służący rewitalizacji i oczyszczeniu Jeziora Rożnowskiego. Podobna uchwała podjęta została już w Gródku nad Dunajcem i poparła ją większość radnych.

Jezioro Rożnowskie to jedno z najpiękniej położonych jezior w Małopolsce, ale od lat zmaga się z problemem zanieczyszczenia. Mowa tutaj przede wszystkim o śmieciach. To nie tylko odpady na brzegu pozostawiane przez turystów czy mieszkańców, ale także te, znajdujące się w zbiorniku. Szczególnie widoczne jest to po powodziach czy większych wezbraniach rzek. Co jakiś czas przeprowadzane są akcje sprzątania, ale to kropla w morzu potrzeb.

Temat powraca od lat, bo wiele miejscowości położonych nad jeziorem kiedyś utrzymywało się z turystyki. To miejscowości leżące między innymi na terenie gminy Gródek nad Dunajcem. Są tam hotele i restauracje, ale mieszkańcy oraz władze gminy wstydzą się śmieciowego problemu, z którym nie mogą się uporać.

- Jezioro Rożnowskie, zwane „Sądeckim Morzem” to piękny akwen, o ogromnym potencjale turystyczno-rekreacyjnym, wciąż jeszcze w pełni niewykorzystanym. Aby ten potencjał wykorzystać, niezbędne są środki do jego rewitalizacji, po to aby było czysto i schludnie, aby turyści wypoczywający nad jeziorem, doceniając jego walory, docenili walory turystyczne całej Sądecczyzny, w tym naszej gminy - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską’ Andrzej Romanek, wójt gminy Łososina Dolna.

Jak dodaje, jednym z kroków, który mógłby pomóc w realizacji tego celu, jest utworzenie funduszu celowego zasilanego środkami finansowymi w wysokości dwóch procent przychodu ze sprzedaży energii elektrycznej produkowanej w wytwórni w Rożnowie czy Czchowie. Aby tak się stało, konieczne jest podjęcie uchwał popierających tę ideę przez rady gmin okalających Jezioro Rożnowskie.

Wolontariusze posprzątali brzegi Jeziora Rożnowskiego. W wodzie pływały metalowe beczki, opony i mnóstwo szklanych i plastikowych butelek

Jezioro Rożnowskie jak wysypisko śmieci. Wolontariusze Funda...

- Pomysł ten zrodził się w następstwie trwających wiele lat debat nad rewitalizacją jeziora - jak dotąd debat i pomysłów, które rozbijały się, jak „Titanic o górę lodową”, o kwestie finansowe. Tym razem mam nadzieję nie „osiądziemy na mieliźnie” i doprowadzimy do tego, że znajdą się środki na niełatwy, acz konieczny proces rewitalizacji jeziora - dodaje Romanek i ma nadzieję, że uchwałę intencyjna w tej sprawie poprze rada gminy.

Podobną uchwałę końcem grudnia podjęto w gminie Gródek nad Dunajcem. Zadowolenia z tego nie kryje wójt Józef Tobiasz. - Jezioro Rożnowskie jest dla nas bardzo ważne. Może dzięki tym środkom moglibyśmy bardziej zająć się tematem. Jestem również w kontakcie z posłami, aby stworzyć taki fundusz. Może te środki przeznaczylibyśmy na zbieranie odpadów - mówi nam.

Zaznacza, że dwa procent z produkcji energii elektrycznej to byłoby około kilkunastu milionów złotych - Byłbym bardzo szczęślwy, gdyby to się udało - dodaje Tobiasz.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska