John Bercow po raz ostatni krzyknął w środę 31 października 2019 r. „porządek" w Izbie Gmin jako marszałek ("speaker") izby. John Bercow dziś po raz ostatni przewodniczy obradom Izby Gmin Zjednoczonego Królestwa.
Speaker Bercow, który jest posłem, był jako marszałek osobą kontrowersyjną, a niektórzy posłowie kwestionują jego bezstronność, jeśli chodzi o Brexit - przypomina BBC News.
Oddając hołd w środę premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że był Bercow innowatorem i „wielkim sługą” Izby.
Premier Johnson porównał Bercowa, który jest wielkim fanem tenisa, do sędziów interwencjonistycznych, którzy "przyprawiał" (dosłownie "peppered") Izbę Gmin bardzo często swoimi „wolejami i smeczami nie do obrony".
Podczas swojej dekady w roli marszałka Bercow ok. 14 000 razy zwracał się do posłów słynnym słowem "order".
Przywódca Partii Pracy Jeremy Corbyn pochwalił wysiłki przewodniczącego na rzecz unowocześnienia Izby Gmin i rolę, jaką odegrał w promowaniu demokracji parlamentarnej za granicą.
Następca Bercowa ma zostać wybrany w najbliższy poniedziałek, ale najprawdopodobniej zostanie mu tylko jeden dzień pracy, zanim parlament zostanie rozwiązany przed wyborami zaplanowanymi na 12 grudnia 2019 r.
Kim jest John Bercow:
John Bercow (ur. 19 stycznia 1963 r.) od 22 czerwca 2009 pełni urząd spikera Izby Gmin. Przez większość swojej kariery politycznej był związany z Partią Konserwatywną, obecnie – zgodnie ze stawianym spikerowi wymogiem bezstronności – jest politykiem bezpartyjnym.
Pochodzi z rodziny żydowskich emigrantów, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii z Rumunii. Jego ojciec prowadził salon samochodowy, a później był taksówkarzem. Jako nastolatek John Bercow był obiecującym tenisistą, jednak jego karierę sportową przerwała mononukleoza zakaźna. Bercow ukończył administrację publiczną na University of Essex w 1985 r.
John Bercow jest żonaty z Sally Bercow (z domu Illman) i ma troje dzieci. Swoją żonę poznał w 1989 na konferencji studenckich organizacji konserwatywnych, jednak pobrali się dopiero trzynaście lat później. W międzyczasie Sally zmieniła barwy partyjne i dziś jest działaczką Partii Pracy, choć udziela się tylko na szczeblu lokalnym.