https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 20-lecia zespołu pieśni i tańca Krakowiaczek z Alwerni. Niektórzy tańczą w nim od początku. Zobacz ZDJĘCIA

Sławomir Bromboszcz
Jubileusz 20-lecia zespołu pieśni i tańca Krakowiaczek z Alwerni
Jubileusz 20-lecia zespołu pieśni i tańca Krakowiaczek z Alwerni Sławomir Bromboszcz
Zespół pieśni i tańca Krakowiaczek z Alwerni w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności. To wyjątkowy na skalę regionu zespół, który zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach.

Jubileusz 20-lecia zespołu pieśni i tańca Krakowiaczek z Alwerni. Niektórzy tańczą w nim od początku. Zobacz ZDJĘCIA

Zespół Krakowiaczek został założony w 2003 roku przy Szkole Podstawowej w Grojcu przez Teresę Majewską, która do dziś pełni funkcję instruktora i choreografa. W pierwszych latach działalności w jego szeregach występowali głównie mieszkańcy Grojca. Od roku 2012 roku zespół został włączony w struktury Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni, który finansuje jego działalność. Dziś w jego szeregach można spotkać mieszkańców całego powiatu chrzanowskiego oraz Krzeszowic.

To wyjątkowy zespół na skalę Małopolski zachodniej. Krakowiaczek zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach. Koncertował m.in. we Francji, w Bułgarii, Czarnogórze, Macedonii i Ukrainie. Dwukrotnie otrzymał także nominację na Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór – wylicza Marek Skowronek, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni.

Obecnie w zespole występuje ponad 40 tancerzy i tancerek, rozwija się także działająca przy nim kapela, w której akompaniatorem i szefem jest Damian Czak. Tworzą ją skrzypaczki i kontrabas. Tancerze trenują w trzech grupach wiekowych. Do najmłodszej grupy trafiają już dzieci w wieku 3 lat. Z zespołem mocno związana jest rodzina Majewskich, tańczyło w niej czterech synów pani Teresy. To właśnie Jakub i Krzysztof Majewski są tancerzami, którzy od początku związani są z zespołem i do dnia dzisiejszego w nim występują

- Moja przygoda z zespołem zaczęła się, gdy miałam 5 lat. Nie miałem wyboru - śmieje się Jakub Majewski. - Trudno jednak byłoby tańczyć przez tyle lat w zespole nie lubiąc tego - dodaje.

W zespole jest grupa tancerzy z pokaźny stażem, część osób z czasem rezygnuje, a na nich miejsce przychodzą nowi. Niektórych łączą zażyłe relacje, w zespole można znaleźć narzeczeństwo oraz parę. Członkowie zespołu spotykają się dwa razy w tygodniu, by ćwiczyć tańce i choreografię. Ci z pokaźnym stażem znają ją już doskonale, młodsi muszą poznać wszystkie tańce i figury.

Niektórzy uczą się bardzo szybko i jeśli mają odpowiednie warunki fizyczne mogą trafić do starszej grupy, rzucani są na głęboką wodę. Występy przed publicznością bywają stresujące, ale pozwalają się rozwinąć, zdobyć pewność siebie - dodaje Paulina Gocał, która od 14 lat związana jest z zespołem Krakowiaczek.

Dla Krakowiaczka to będzie pracowity rok. Zespół występować będzie przede wszystkim w powiecie chrzanowskim. W maju będzie go można zobaczy w Libiążu, w czerwcu w Alwerni, podczas ziemniaczyska w Wygiełzowie, planowany jest także koncert w Grojcu. Zwięczeniem będzie jubileuszowy koncert, który w październiku odbędzie się w Chrzanowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gniewko_syn_ryba
Co to za Krakowiaczek (ci ja) w stroju... łowickim ???... I to plastikowym z Cepelii...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska