Teatr Ludowy "Tradycja" z Okleśnej ma już 30 lat
Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Ludowej Gminy Alwernia zostało zarejestrowane dokładnie 4 grudnia 1994 r. W pierwszych latach działalności skupiało się głównie na pielęgnowaniu lokalnych tradycji, a prężnie działały w jego ramach zespoły śpiewacze, wykonujące tradycyjne pieśni ludowe. Obecnie to przede wszystkim Teatr Ludowy "Tradycja".
Twarzą "Tradycji" jest Zbigniew Klatka, współzałożyciel teatru, który od 28 lat, po tym jaka odeszła z niego Danuta Rzeszutko, odpowiada za kwestie programowe i artystyczne. Od 13 lat jest również jego prezesem. - Zajmuję się w zasadzie wszystkim. Jestem też portierem, stolarzem i malarzem - śmieje się Zbigniew Klatka.
Pomimo tylu lat poświęconych teatrowi, nie traci zapału i nadal ma mnóstwo energii do dalszej pracy. Jak podkreśla, osoby związane z teatrem tworzą wielką rodzinę, a jak to w rodzinie - różnie bywa. - Zdarzają się kłótnie. Wspólnie przeżywamy radości i smutki, fetujemy sukcesy - podkreśla Zbigniew Klatka.
Trzon teatru tworzą osoby dorosłe, a uzupełniają go dzieci i młodzież. Wszystko zależy od granej sztuki i tego, jacy akurat aktorzy są do niej wymagani. W ostatnich latach skład teatru mocno się odmłodził, dołączyło do niego m.in. kilku studentów, którzy na co dzień kształcą się w Krakowie i Częstochowie. Wśród artystów są nie tylko mieszkańcy gminy Alwernia, ale także okolicznych miejscowości jak np. Chrzanów czy Rybna.
- Do teatru w ostatnich latach dołączyło kilka młodych, zdolnych osób. Na prawdę mają duży potencjał - ocenia Zbigniew Klatka.
Obecnie grupa teatralna liczy około 25 osób. Oczywiście nie wszyscy występują w danym spektaklu. Zwykle jest to około 20 osób. Nie jest to liczba przypadkowa, bo tle właśnie miejsc liczy bus, którym aktorzy podróżują na przedstawienia i festiwale. Za pojazdem ciągnięta jest przyczepa, w której znajduje się scenografia, stroje i rewizyty. Niektórzy się śmieją, ze to taka nieco cygańska, artystyczna trupa.
Aktorom ogromną radość i satysfakcję daje przygotowywanie kolejnych spektakli i liczne sukcesy odnoszone na festiwalach i przeglądach. Niezwykle udany pod tym kątem był 2023 r. Wówczas teatr zdobył Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego podczas 40. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie oraz I miejsce na XV Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej.
W tym roku roku teatr zaprezentował aż dwie premiery. Były to komedie pt. "Lekarz mimo woli" oraz "Nasz Eurodeputowany". Już w grudniu rozpoczną się próby do nowego spektaklu, którego premiera planowana jest na początek przyszłego roku.
W ostatnich latach graliśmy komedie, które spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. Teraz zmieniamy klimat. Nowa sztuka będzie dramatem - zdradza Zbigniew Klatka.
Nowy spektakl pt. "Spowiedź w drewnie" przedstawia historię Jędrzeja Wowro, rzeźbiarza ludowego, który urodził się w Gorzeniu Dolnym. Ten dramat stanowi rachunek sumienia artysty, który jako jeden z nielicznych sławę zyskał już za życia. Rzeźbiarz prowadzi dialog ze swoimi rzeźbami, które oskarżają go o różne przewinienia. Stara się bronić. Reżyserem spektaklu jest Michał Hachlowski.
Jubileusz i nagrody dla najlepszych aktorów
Jubileusz był okazją do nagrodzenia zasłużonych dla teatru artystów. Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar w imieniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał pięciu artystom odznaczenia państwowe. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Edward Górecki i Józef Szymocha. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Gał, Andrzej Romański i Michalina Sadowska. Zbigniew Klatka już wcześniej uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi.
- Dziękuję za trud wkładany w zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, realizowany w przedstawieniach teatralnych, wystawach, warsztatach, plenerach folklorystycznych i wielu innych formach promocji kultury regionu oraz jej twórców. Wasza praca ma ogromne znaczenie, a odznaczenia są wyrazem naszej wdzięczności. Gratuluję wszystkim Państwu i życzę wielu kolejnych sukcesów oraz wszelkiej pomyślności – powiedział Krzysztof Jan Klęczar.
