Taneczny jubileusz Zespołu Regionalnego Mystkowianie
W Małopolskim Centrum Kultury w sobotę, 26 października, odbył się koncert zatytułowany „Pocztówki z Sądecczyzny”, którym Zespół Regionalny Mystkowianie uczcił jubileusz 10-lecia istnienia. Z tej okazji starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba przyznał trzy Złote i 12 Srebrnych Jabłek Sądeckich zasłużonym członkom zespołu. W ten sposób docenił wkład w kultywowanie i popularyzację tradycji Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny.
Wyróżnienia, w imieniu starosty wręczył Michał Nowak, członek Zarządu Powiatu. Przekazał też Mystkowianom nagrodę starosty w wysokości 2 tysięcy złotych. Złote Jabłka Sądeckie otrzymali Jacek Głowacki, Kamil Wiater i Patryk Rutkowski. Srebrnymi uhonorowano Leonarda Słabego, Agnieszkę Janus, Michała Jasińskiego, Andrzeja Michalika, Marzenę Głowacką, Natalię Rysiewicz, Damiana Kurasa, Damiana Cwynara, Remigiusza Szczecinę, Dominikę Szołdrowską, Kazimierę Głowacką i Izabelę Płóciennik.
To nie jedyne wyróżnienia, jakie otrzymali Mystkownianie. Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego wręczyła Krzyże Małopolski zasłużonym członkom zespołu, złoty otrzymał jego założyciel - Benedykt Poręba. Iwona Gibas wraz z wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwigą Wójtowicz przekazała też „Mystkowianom Srebrny Medal Polonia Minor przyznany przez samorząd Województwa Małopolskiego.
Historia Mystkowian, czyli od zespołu dziecięcego do seniorów
Działają od 1984 roku, najpierw powstała grupa dziecięca, która z czasem przekształciła się w dorosłą, która samodzielnie funkcjonuje od 2014 roku pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Swoją siedzibę ma w Domu Ludowym w Mystkowie.
Zespół prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę folkloru Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko - pogórzańskiego, zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej.
W tańcach Mystkowian dominują melodie i tańce grupowe oparte na rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu oraz klarnetu.
Zespół występuje w tradycyjnych strojach lachowskich (ze wsi Mystków), które zostały zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych oraz starych fotografii odnalezionych w Mystkowie (m.in. reliktowe hołośnie (wełniane spodnie samodziałowe), kurpiele (kierpce), katanka adamaszkowa, żupan, czepiec tiulowy, spódnice muślinowe, wstążki żakardowe, bluzki, gorsety, kamizelki mystkowskie).
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim
