https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biecki Jarmark Kultury gościł Festiwal Dwóch Kultur. Jego uczestnicy to młodzi ludzie z Polski i Ukrainy

Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Biecki Jarmark Kultury był miejsce, gdzie odbył się Festiwal Dwóch Kultur będący częścią projektu Karpackie Etno Przygody. Koordynatorem projektu była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu, a partnerem Centrum Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Rady Miasta Rohatynia w Rohatyniu w Ukrainie.

Projekt zrealizowany teraz w Bieczu to pokłosie trwającej już od 2017 roku współpracy partnerskiej pomiędzy samorządami obydwu miast.

Współpraca z finałem na Bieckim Jarmarku Kultury

Dla młodych mieszkańców Rochatynia spotkanie z rówieśnikami z Polski to również czas gdy mogą oderwać się, choć na chwilę od trwającej w ich ojczyźnie wojny.

- Festiwal Dwóch Kultur, który zgromadził wielu mieszkańców Biecza i okolic jest efektem końcowym pracy nad projektem Karpackie Etno Przygody - opowiada Monika Kowalska - Orlewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu. - Nasz projekt połączył znów dwa miasta partnerskie Biecz i Rohatyń w Ukrainie. Na jego realizację udało nam się pozyskać dofinansowanie ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży oraz ministerstwa edukacji - dodaje.

Głównym celem programów finansowanych przez Radę jest poznanie polsko-ukraińskiej kultury, tradycji oraz historii obu krajów, obalenie stereotypów oraz nawiązanie kontaktów między młodymi uczestnikami projektów.

Projekt zaprezentowany na Bieckim Jarmarku Kultury

Miasta partnerskie Biecz i Rohatyń podpisały porozumienie w 2017 roku, a od 3 lat z powodzeniem szkoła podstawowa numer 2 w Bieczu uzyskuje dofinansowania na realizację wspólnych projektów kulturowych historycznych. Pierwszy dotyczył Marcina Kromera, który jak się jak się okazało ma również swoje miejsce w historii Rohatynia bo w latach od 1558 do 1562 roku był proboszczem. Drugi projekt dzięki pozyskanym środkom umożliwił udział 36 młodych osób w wieku 14 -16 lat wraz z opiekunami w niemal tygodniowych warsztatach teatralnych w Rabce Zdroju. Oczywiście uczestnicy pochodzili zarówno z gminy Biecz jak i z Rohatynia.

- Nasz tegoroczny projekt, Karpacki Etno Przygody skupiał się wokół poszukiwania wspólnych elementów kultury dla Polski i Ukrainy - racjonuje Monika Kowalska - Orlewska. - Naszym wspólnym kontekstem była ludności zamieszkującej Karpaty. Po stronie polskiej ich najwyższe pasma, czyli Tatry a po stronie ukraińskiej rejonu gór Czarnochora. Młodzież przez 6 dni pobytu w Zakopanem realizowała różnego rodzaju działania i warsztaty mające na celu poznanie wspólnych wątków wspólnych elementów, kuchni regionu, tradycji pasterskich, wędrówek górskich, sportów i folkloru mieszkańców Karpat - podkreśliła.

Efekt końcowy tej pracy był właśnie Festiwal w trakcie którego można było podziwiać między innymi na pokaz etnoekomody, czyli strojów regionalnych odwzorowane z wykorzystaniem materiałów z surowców wtórnych czy materiałów bardzo szybko biodegradowalnych. Uczestnicy projektu wykonywali też tańce regionalne. Dla swoich rówieśników przygotowali też warsztaty rękodzieła i ekologiczne.

W Festiwalowe działania bardzo aktywnie włączyli się również uczestnicy Małopolskiego Uniwersytet Ludowy LOWE w Bieczu, którzy wraz z młodzieżą z Biecza i Rohatynia współprowadzili warsztaty tworzenia ekoworeczków zapachowych i obrazów z wełny czesankowej.

Dzieje się w Gorlickiem

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska