https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły wernisaż w niezwykłej galerii w Gładyszowie. ŁemART to promocja dziedzictwa oraz krajobrazów Łemkowszczyzny

Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To niezwykłe miejsce więc nic dziwnego, że gromadzą się wokół niego niezwykli ludzie. W Gładyszowie tuż koło domu sołtysa stoi niepozorny budynek, a w nim galeria malarstwa. Na co dzień, oczywiście tylko w okresach gdy jest czynna, to autorska galeria, w której swoje prace prezentują sołtys Gładyszowa i jego żona.

Teraz jednak stała się miejscem, w którym można zobaczyć plon, jaki przyniosła pierwsza edycja międzynarodowego projektu artystyczno-naukowego "Łemkowszczyzna".

Niezwykły projekt ŁemART

Pomysł na ten projekt, który w swojej głównej cześć jest międzynarodowym plenerem malarstwa ŁemART zrodziła się wiele lat temu po spotkaniu Krzysztofa Piotrowskiego i Marka Olszyńskiego. Panowie nawiązali nić porozumienia na artystycznej niwie, bo obydwaj są malarzami. Pierwszy z nich mieszka od dwudziestu lat w Gładyszowie i tak bardzo wrósł w lokalne środowisko, że został tu sołtysem, a w ostatnich samorządowych wyborach mieszkańcy uznali, że świetnie będzie ich reprezentował w radzie gminy.

Drugi to absolwent Wydział Grafiki krakowskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 1989 r. Obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Międzynarodowe spotkania na ŁemART

Do udziału w projekcie zaproszono artystów z Polski, Belgii, Ukrainy, Niemiec i USA.

- Dla wielu z nas jest to debiut w tej przestrzeni, ale okazuje się, że przestrzeń nie jest dla nas obca, bo pełno tu naszych, których drogi przecięły się z nami na Uniwersytecie Rzeszowskim - mówiła w czasie wernisażu projektu Anna Steliga, prodziekana Kolegium Nauk Humanistycznych Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, koordynator projektu. - W ramach tego projektu planujemy jeszcze kolejne wystawy, publikację towarzyszącą temu projektowi i na finał sympozjum artystyczno naukowym - dodaje.

W Gładyszowie odbyły się też, będące integralną częścią projektu warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży z regionu Łemkowszczyzny. Poprowadziły je pracownice naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego Kamila Bednarska, Julia Rut i Katarzyna Tereszkiewicz. Plon pracy młodych adeptów sztuki również zaprezentowano w czasie wernisażu.

Dzieje się

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska