https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Wesołej powstanie Dom Literatury w Krakowie. Właśnie decyduje się jego kształt i można zabrać głos

Anna Piątkowska
Tu powstanie Dom Literatury w Krakowie
Tu powstanie Dom Literatury w Krakowie materiały prasowe
W dawnych budynkach Kliniki Chorób Wewnętrznych na Wesołej powstanie tzw. Kwartał Kultury, przy ul. Kopernika 15A będzie miał swoją siedzibę Małopolski Instytut Kultury, pod numerem 15B już działa KBF, a w budynku pod numerem 15 ma się mieścić Dom Literatury w Krakowie. O tym jaki kształt będzie miała siedziba literatów zadecydować mają sami ludzie pióra i mieszkańcy. Od 27 lutego do 27 czerwca potrwają debaty na ten temat.

Rusza proces partycypacyjny skierowany do przedstawicieli środowisk literackich i szeroko rozumianego sektora kultury, którego celem – jak zapowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe - jest wspólne wypracowanie koncepcji obiektów przy ulicy Kopernika 15 i 15A, składających się na przyszły tzw. Kwartał Kultury.

„Centrum literackie pod roboczą nazwą „Dom Literatury w Krakowie” zarządzane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, a tuż obok nowa siedziba Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie – takie funkcje mają w przyszłości pełnić dwa budynki w poszpitalnym kompleksie w historycznej dzielnicy Wesoła, położone odpowiednio przy ul. Kopernika 15 oraz 15A i sąsiadujące z zagospodarowanym już przez KBF budynkiem przy ul. Kopernika 15B” – wyjaśnia Anna Szczygieł z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Zabytkowy budynek przy ul. Kopernika 15, znajduje się obecnie w zarządzie Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, a po adaptacji obiekt przejmie zadania literackie KBF-u realizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Sąsiedni budynek przy ul. Kopernika 15A, nabyty pod koniec 2024 roku od ARMK przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, stanie się nową siedzibą tej instytucji.

Jaki dom chcą mieć krakowscy literaci?

O tym, jakie funkcje i zadanie będzie pełnił Dom Literatury w Krakowie mają zdecydować sami zainteresowani oraz mieszkańcy, którzy mogą zabrać głos w procesie partycypacyjnym i konsultacjach społecznych.

Ten pierwszy rozpocznie się już 27 lutego i potrwa do 27 czerwca i będzie to cykl spotkań warsztatowych, których zadaniem będzie wspólne wypracowanie koncepcji miejsca przyjaznego użytkownikom i odpowiadających na potrzeby społeczne. Wypracowana koncepcja zostanie poddana konsultacjom społecznym z udziałem mieszkańców. Będzie ona także podstawą do ubiegania się o fundusze europejskie na remont budynków.

Pierwsze spotkanie (27 lutego, godz. 15.00-18.00) poświęcone zostanie koncepcji przyszłego Domu Literatury w Krakowie. KBF zaprasza do udziału w spotkaniu przedstawicieli środowisk literackich, w tym pisarzy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, organizatorów wydarzeń oraz przedstawicieli sektora kultury, instytucji i organizacji pozarządowych. Chętni powinni się zgłosić mailowo na adres: [email protected].

Wesoła Immersive – New Media Art Center

Jak zapowiada ARMK, w czerwcu w poszpitalnym budynku Starej Kuchni przy ul. Kopernika 17a ma zostać otwarte centrum Wesoła Immersive – New Media Art Center. Za ładnie brzmiącą nazwą kryje się "nowoczesna przestrzeń, łącząca sztukę immersyjną z najnowszymi technologiami, edukacją i przestrzenią spotkań".

W Starej Kuchni ma powstać projekt Wesoła Immersive, który - jak tłumaczy magistrat - ma się kompleksowo zająć się sztuką immersyjną. To pierwsze takie stałe przedsięwzięcie w Krakowie.

"Centrum zaoferuje nie tylko wystawy interaktywne z zakresu VR/AR, video mappingu czy sztucznej inteligencji, ale również warsztaty, seminaria i spotkania z artystami. Integralną częścią przestrzeni będzie klubokawiarnia, umożliwiająca wymianę myśli i odpoczynek w otoczeniu sztuki" - zapowiada miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska