Słaza Limanowska to festiwal, który od lat kultywuje i chroni od zapomnienia bogate dziedzictwo kultury Lachów Limanowskich, Lachów Sądeckich, Lachów Szczyrzyckich, Lachów od Dobrej, Zagórzan oraz Górali Sądeckich.
W tym roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 17 marca 2024 r. LDK uzyskał dotację w wysokości 50 000,00 zł na jej organizację. Festiwal odbył w dniach od 13 – 17 listopada. Była to wyjątkowa edycja, podczas której wspominane będzie pół wieku trwania festiwalu.
- Ten największy festiwal w regionie, to wizytówka kulturalna Limanowej, trwająca nieprzerwanie od roku 1975 i przyciągająca tłumy entuzjastów kultury ludowej. W ciągu kilku festiwalowych dni przez scenę Limanowskiego Domu Kultury przewijają się setki wykonawców w wieku od kilku do kilkudziesięciu (nawet 90) lat, którzy prezentują najcenniejsze i autentyczne wartości kultury ludowej powiatu limanowskiego - czytamy na stronie internetowej LDK w Limanowej.
Wykonawcy wystąpili podzieleni na kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Muzyki Ludowe, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi, Mistrz i Uczeń oraz Multiinstrumentalista. Festiwal był transmitowany online za pośrednictwem strony internetowej na żywo. Dzięki temu każdy mógł obejrzeć prezentacje tradycyjnych, unikalnych i autentycznych wartości wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych przeplatanych omówieniami.
- Złoty jubileusz Limanowskiej Słazy to okazja do pewnej retrospekcji. Z pewnością ten miniony czas dowiódł trafności podjętej decyzji. Dzisiaj – po wielu latach różnego typu wysiłków – możemy mówić o renesansie ruchu folklorystycznego na ziemi limanowskiej. Odnosi się to zarówno do wzrostu jego liczebności, jak i do permanentnego sięgania przez uczestników festiwalu do najczystszych źródeł miejscowych tradycji ojców. A nie było to takie oczywiste jeszcze ćwierć wieku temu - podsumowują organizatorzy.
Tradycją stało się, że oprócz występów na deskach sceny LDK, muzykę można usłyszeć również na korytarzu. Tam zazwyczaj po występach spontanicznie odbywa się druga impreza. Reprezentujący różne regiony muzycy integrują się i zawiązują się między nimi przyjaźnie. Mogą też nawzajem poznawać folklor innych regionów. Tak było również w tym roku
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
