Stolica Apostolska udzieliła bernardyńskiemu kościołowi w Alwerni łaski odpustu zupełnego
Odpust mogą zyskać wszyscy ci, którzy od Wielkiego Piątku (29 marca) do 31 grudnia 2024 r. nawiedzą kościół pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni (również w formie pielgrzymki), będą tam uczestniczyć w obrzędach jubileuszowych lub przez stosowny czas oddadzą się pobożnym rozmyślaniom przed Krzyżem i odmówią Modlitwę Pańską, Wyznanie Wiary oraz wezwania do Pana Jezusa Ukrzyżowanego, Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Franciszka z Asyżu.
Osoby starsze, chore i wszystkie, które z poważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, również będą mogły uzyskać Odpust zupełny, jeśli wzgardziwszy wszelkim grzechem i zamierzywszy jak najszybciej spełnić trzy zwykłe warunki, przed jakimkolwiek świętym obrazem połączą się duchowo z obchodami jubileuszowymi, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia czy też trudy własnego życia.
Informację o otrzymaniu łaski ogłosił w czwartek (14 marca) na zakończenie mszy św. prowincjał o. Egidiusz Włodarczyk. Przed odczytaniem dekretu Penitencjarii Apostolskiej powiedział:
Oczy całego świata franciszkańskiego są w tym roku skierowane na włoską La Vernę, ale trudno wyobrazić sobie, aby oczy polskich franciszkanów w tym jubileuszowym roku nie były zwrócone na polską La Vernę, czyli na Alwernię. To miejsce zawsze było ważnym miejscem na mapie naszej zakonnej Prowincji. A w tym roku Alwernia i alwernijski klasztor staje się źrenicą w oku całej Prowincji. Spoglądamy w kierunku tego miejsca i uświadamiamy sobie jego wyjątkową wartość. Zarząd naszej Prowincji wystąpił z prośbą do Stolicy Apostolskiej, aby ta nadała na czas jubileuszu dla tego kościoła dar odpustu. Jest to naprawdę wielki, duchowy dar, który będziemy mogli tutaj zyskiwać – my wszyscy, i ci, którzy postanowią w tym roku jubileuszowym Alwernię odwiedzić - powiedział prowincjał o. Egidiusz Włodarczyk.

W 2024 roku w całym zakonie franciszkańskim obchodzony jest Jubileusz 800-lecia Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Biedaczyna otrzymał znamiona Męki Pańskiej na zakończenie postu, który odprawiał ku czci św. Michała Archanioła na włoskiej górze La Verna w 1224 roku.
Niecałe 40 km na zachód od Krakowa znajduje się malownicze miasteczko Alwernia, nad którym góruje klasztor oo. Bernardynów z kościołem pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Idea budowy kościoła i klasztoru na wzgórzu Podskale, pośrodku gęstych, bukowych lasów, zrodziła się w umyśle pobożnego szlachcica Krzysztofa Korycińskiego (1577-1636) podczas jego pielgrzymki do Włoch śladami św. Franciszka z Asyżu. Szczególnie poruszyła go miejscowość Chiusi della Verna, gdzie Biedaczyna otrzymał stygmaty – znamiona Męki Pańskiej. Koryciński od razu dostrzegł na La Vernie bliźniacze wręcz podobieństwo ukształtowania terenu do wzgórza Podskale, którego był właścicielem. W tym to miejscu
Fundator postanowił wznieść kościół i klasztor ku uczczeniu miejsca stygmatyzacji Biedaczyny z Asyżu, do którego w 1616 roku sprowadził Bernardynów, którzy do dnia dzisiejszego sprawują duchową opiekę nad tym świętym miejscem. W latach 1630 – 1660 wybudowano nowy, murowany kościół, do którego później dobudowano małą kaplicę, gdzie umieszczono słynący łaskami obraz Pana Jezusa Cierpiącego ,,Ecce Homo”.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Potężny wstrząs w powiecie chrzanowskim. Miał siłę 3,05 w skali Richtera
- Zapadliska w Trzebini. Dwie koncepcje dla "Nowej Sierszy". Przygotowano projekty
- Chrzanowski Dzień Kobiet. Tłumy w bibliotece. Zobacz zdjęcia i wideo
- Milena Sadowska z Babic w świecie showbiznesu. Miss Polonia 2018 wciąż na topie!
- O kampanii w Libiążu będzie mówić cała Polska? "To nie Adamczycha z 1670 roku"
- Plaga zalewisk w Chrzanowie i Trzebini. Co nas czeka w najbliższych latach?
