Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już blisko dwa tysiące ozdrowieńców z Małopolski oddało osocze. Centrum krwiodawstwa ma już duże zapasy tego cennego leku

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W Małopolsce osocze oddało już blisko dwa tysiące ozdrowieńców
W Małopolsce osocze oddało już blisko dwa tysiące ozdrowieńców archiwum RCKiK
W Małopolsce nie ma problemu z chętnymi na oddawanie osocza. Ozdrowieńcy odwiedzają punkty krwiodawstwa i dzielą się tym bezcennym lekiem, który pomaga chorym na COVID-19.

Osocze osób, które przeszły COVID-19 to zdaniem wielu specjalistów jeden z najlepszych leków, aby zahamować rozwój koronawirusa w organizmie. Badania przeprowadzone na grupie ok. 100 pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wykazały, że osocze ozdrowieńców podane w pierwszej fazie choroby łagodzi objawy COVID-19, skraca okres choroby i dzięki temu obniża śmiertelność.

W Małopolsce osoczem podzieliło się już 1923 mieszkańców, którzy przeszli zakażenie koronawirusem.

- Zapas osocza od ozdrowieńców na ten moment mamy bardzo duży. Sądząc po ilości wydawanych codziennie jednostek osocza to zapas ten powinien wystarczyć na okres około miesiąca, a codziennie kolejni ozdrowieńcy oddają osocze - zaznacza lek. Jolanta Raś, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Zapisy na oddanie osocza przez separator

W Małopolsce jest siedem specjalnych separatorów do pobierania osocza. Dwa znajdują się w siedzibie RCKiK w Krakowie na ulicy Rzeźniczej, pozostałe w terenowych oddziałach: w Bochni, Nowym Sączu, Zakopanem, Oświęcimiu i Tarnowie.

W tym ostatnim mieście, z urządzenia korzystają osoby, które odwiedzają punkt krwiodawstwa znajdujący się przy Szpitalu E. Szczeklika. Aby jednak oddać osocze przy jego pomocy, należy się wcześniej zapisać.

- Czas oczekiwania nie jest jednak duży i wynosi około tygodnia - przekonuje Krystyna Chudzik, kierowniczka punktu przy ul. Szpitalnej w Tarnowie.

Zabieg pobrania osocza przy pomocy separatora trwa dłużej niż samej krwi.

- Sam zabieg to czas około 40 do 45 minut. Jednak do tego trzeba doliczyć czas przygotowania zestawu, tak więc wszystko może zająć nawet ponad godzinę - podkreśla Krystyna Chudzik.

Ozdrowieniec można oddać krew, a niej oddzielone zostanie osocze

Osocze może być jednak pobrane nie tylko dzięki separatorowi. W każdym punkcie krwiodawstwa ozdrowieńcy mogą zgłosić się, aby oddać krew.

- Jest ona później wysyłana do Krakowa i tam jest odpowiednio oddzielane osocze i następnie przekazywane dla chorych na COVID-19. Natomiast krwinki czerwone są wykorzystywane do leczenie niedoborów krwinkowych - zaznacza Bogusława Witek-Zając, kierownik terenowego Oddziału RCKiK przy Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie.

W dwóch punktach krwiodawstwa w Tarnowie tylko w ostatnim czasie osocze oddało ponad 200 osób.

- Byłoby ich jeszcze więcej, ale sporo osób nie kwalifikuje się do tego, ponieważ ma jakieś choroby towarzyszące - podkreśla Krystyna Chudzik.

Schorzeniami, które wykluczają ozdrowieńców do oddania osocza jest m.in. cukrzyca oraz choroba hashimoto.

Jedna osoba może nawet kilka razy oddać osocze

Osocze mogą natomiast oddać wszystkie osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 lat, które przechorowały COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ważne jednak, aby minął okres co najmniej 14 dni od ustąpienia objawów albo 14 dni od zakończenia izolacji.

Niektórzy ozdrowieńcy mogą oddać osocze nawet dwu lub trzykrotnie.

- Jeśli dana osoba spełnia wszystkie kryteria krwiodawcze i ozdrowieńcze i ma wysokie miano przeciwciał to można więcej razy oddać osocze - podkreśla zastępca dyrektora RCKiK w Krakowie.

[polecane]21112555,21054347,20951472,21107449,21060223,21110445;1[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska