https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebna krew w Krakowie. Choroby nie są na wakacjach. Centrum krwiodawstwa apeluje o oddawanie krwi, organizuje akcje

BCA
Andrzej Banas / Polska Press
Od choroby nie ma wakacji. Oddaj krew - to apel Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Najbliższa zbiórka krwi już w sobotę, 17 sierpnia przed centrum handlowym Nowe Czyżyny w Krakowie. W godzinach od 9 do 13 na parkingu pojawi się krwiobus, czyli mobilny punkt pobierania krwi.

Biuro prasowe centrum handlowego wspiera akcję RCKiK informacyjnie. Podkreśla, że wakacje to czas, kiedy mniej osób zgłasza się do oddawania krwi. W tym okresie dochodzi również do większej liczby wypadków, które wymagają intensywnego leczenia krwią.

Krew pobiorą w centrum lub w plenerze

O oddawanie krwi apeluje wciąż Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie chcąc zapewnić dostępność krwi dla wszystkich potrzebujących.

RCKiK w Krakowie podkreśla, że oddać krew można bez umawiania się, wystarczy przyjść do centrum w godz. 7.30-16.30. Centrum prosi o zgłaszanie się do swojej siedziby, ale także terenowych oddziałów w województwie małopolskim, organizuje też akcje plenerowe np. przy centrach handlowych. We wtorek, 13 sierpnia taka akcja odbywała się w Galerii Kazimierz, a za kilka dni w sobotę, 17 sierpnia będzie w Centrum Handlowym Nowe Czyżyny. Na chętnych będzie czekał krwiobus. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne przez cały rok, a w sezonie wakacyjnym szczególnie.

– Krwi nie da się zastąpić ani wyprodukować w laboratorium. Jest ona niezbędna do przeprowadzania operacji, inwazyjnych procedur medycznych, a także do leczenia przewlekle chorych, na przykład pacjentów hematologicznych z anemią. Wierzymy, że akcja 17 sierpnia wesprze małopolski bank krwi – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny w Krakowie, które współorganizuje akcję krwiodawstwa.

Krew mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 roku życia, ważące co najmniej 50 kg, będące w dobrym stanie zdrowia. Stan zdrowia krwiodawcy musi spełniać określone wymagania, aby oddanie krwi nie wpłynęło negatywnie na jego zdrowie ani na zdrowie przyszłego biorcy.

Oddanie krwi trwa kilka minut

Przed oddaniem krwi każdy przechodzi kwalifikację, podczas której należy poinformować personel o wszelkich schorzeniach, w tym przewlekłych, przeszłych zabiegach, operacjach, przyjmowanych lekach oraz podróżach zagranicznych.

Każdy dawca przechodzi także podstawowe badanie krwi. Przeciwwskazaniem do donacji są poważne choroby układu krążenia, oddechowego, moczowego, nerwowego czy pokarmowego oraz poważne choroby skóry, choroby zakaźne i choroby układowe.
Oddanie krwi trwa tylko kilka minut. Pobierane jest 450 ml krwi. Cały proces odbywa się pod opieką zespołu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Po pobraniu krótki odpoczynek wystarczy, żeby się zregenerować i wrócić do codziennych zajęć.

Osoby zgłaszające się do mobilnego punktu pobierania muszą być wypoczęte i wyspane. Rano zaleca się lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek oraz wypicie co najmniej 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Do punktu poboru krwi należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Wielokrotni dawcy powinni przynieść także legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Otwarcie wystawy z okazji 30. rocznicy katastrofy ratowniczego śmigłowca "Sokół" w Dolinie Olczyskiej w Tomaszowicach

Hołd dla poległych pilotów. Pod Krakowem prezentują zdjęcia ...

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska