Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r. w celu przydzielenia odpowiedniej kategorii zdolności do służby zostaną wezwani: mężczyźni urodzeni w 2006 r. ale również urodzeni w latach 2001-2005, którzy również nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Dodatkowo osoby które były uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej z różnych przyczynach np. zdrowotnych w latach 2023 i 2024 r.
Przed komisjami lekarskimi staną również kobiety urodzone w latach 1998-2006 r., które posiadają przydatne kwalifikacje bądź wykształcenie do służby wojskowej, a nie miały okazji jeszcze stawać przed komisjami.
Kwalifikacja dotyczy także tych kobiet, które w roku akademickim 2024/2025 r. kończą studia na kierunkach głównie medycznych m.in. pielęgniarstwo.
Do komisji lekarskich jednocześnie mogą się zgłaszać ochotnicy między 18 a 60 rokiem życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
- Chciałbym podkreślić, iż kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska. Służy ona wprowadzeniu danych do ewidencji wojskowej oraz określenia zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, czyli popularnie mówiąc przydzielenie konkretnej kategorii zdolności. Przypomnę, iż mamy 4 kategorie, A,B,D I E - mówi nam kpt. Zbigniew Czapik, rzecznik prasowy ośrodka zamiejscowego w Krakowie, Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Jak dalej wyjaśnia: - Kategoria A czyli zdolny do służby wojskowej, B - czasowo niezdolny do służby wojskowej (maksymalnie przez okres 24 miesięcy), D - niezdolny do służby wojskowej, w czasie pokoju - tym miejscu należy dodać, iż istnieją stanowiska w Wojsku Polskim na których jest możliwość służby z tą kategorią. E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Oczywiście dzisiejsza medycyna pozwala na wyleczenie pewnych chorób, które kiedyś dyskwalifikowały możliwość służby w wojsku, a co za tym idzie istnieje sposobność ponownego stawienia się na kwalifikacji wojskowej po wyleczeniu choroby i przydzielenia nowej kategorii zdolności i wiele osób korzysta z tej możliwości - mówi kpt. Czapik.
Komisje w całej Małopolsce
Na terenie województwa małopolskiego będzie działało 25 powiatowych komisji lekarskich, w tym 5 w Krakowie.
- Czynności związane z badaniami lekarskimi nie trwają długo, to łącznie 7 czynności m.in. sprawdzenie tożsamości osoby podlegającej stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, określenie zdolności fizycznej i psychicznej czyli podstawowe badania wzroku, pomiaru ciśnienia, zebranie danych antropometrycznych, wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, a także nadania stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy - wyjaśnia rzecznik prasowy ośrodka zamiejscowego w Krakowie, Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Kpt. Czapik dodaje też: - Bez wątpienia osoby ubiegające się o przyjęcie w szeregi Wojska Polskiego muszą przejść kwalifikację wojskową i otrzymać kategorię zdolności (lub kat. D na wybranych stanowiskach służbowych)– to m.in. jedno z wymagań formalnych związanych ze służbą w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego nie warto uchylać się przed kwalifikacją wojskową i stawić się w wyznaczonym terminie do jednej z 25 powiatowych komisji lekarskich działających na terenie województwa małopolskiego. Można powiedzieć, że jest to kolejny etap w życiu dorosłego człowieka.
