https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybuchy, zawalone budynki, transport rannych. I Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym i Drogowym żołnierzy z Małopolski w Krakowie

Aleksandra Łabędź
PAP/Łukasz Gągulski
Tego w Krakowie jeszcze nie było. W piątek, 15 listopada na terenie 16 Batalionu Powietrznodesantowego i 6 Brygady Powietrznodesantowej przy ul Wrocławskiej odbyły się Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym i Drogowym żołnierzy. W mistrzostwach wzięło udział kilkanaście drużyn reprezentujących jednostki wojskowe stacjonujące na co dzień w Małopolsce i na Śląsku. Czteroosobowe drużyny musiały sobie poradzić z kilkoma trudnymi zadaniami.

16 zespołów, 64 żołnierzy i żołnierek, 7 zadań z ratownictwa medycznego i drogowego: wypadek samochodowy w którym ucierpiało 8 letnie dziecko, rodzina potrącona na pasach, przymusowe lądowanie samolotu misji humanitarnej z rannym, który doznał poważnych obrażeń w czasie turbulencji, resuscytacja, ciężko ranny żołnierz, który w czasie wybuchu stracił nogę i ma poważną ranę brzucha… Tym razem to tylko ćwiczenia. Takie wypadki zdarzają się jednak na co dzień, a umiejętność udzielenia szybkiej pomocy może uratować życie.

– Podstawą skutecznego działania jest wyszkolenie. Dlatego razem z dowództwem 6 Brygady Desantowo-Szturmowej postanowiliśmy zorganizować zawody w ratownictwie dla żołnierzy, którzy nie mają wykształcenia medycznego ani nie są ratownikami. Muszą jednak wiedzieć, jak nieść pomoc w każdej sytuacji – mówi prof. Bartłomiej Guzik, dyrektor 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Przełożona na praktyczne działanie wiedza teoretyczna pozwala nabrać pewności siebie i buduje zaufanie w pracujących na co dzień razem zespołach.

- Chodzi o to, by każdy żołnierz wiedział, że w każdej sytuacji, nie tylko w czasie działań stricte wojskowych może liczyć na pomoc swojego druha. Zanim na miejscu wypadku pojawią się ratownicy medyczni – tłumaczy.

Takie sprawdzenie swoich umiejętności w działaniu jest niezwykle istotne. Ważnym elementem mistrzostw jest omówienie wykonania każdego zadania przez oberwujących żołnierskie zmagania ratownikow medyczny ze Państwowej Strazy Pożarnej. Co było dobrze, co należałoby poprawić. Tak działa doszkalanie.

– Te zawody pokazały, że poziom wyszkolenia żołnierzy jest bardzo zróżnicowany. Od niezwykle wysokiego wysokiego do trochę niższego – ocenia aspirant Grzegorz Chorązki z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, który jest koordynatorem ratownictwa medycznego i sędzią głównym I Mistrzostw Garnizonu Kraków w Ratownictwie Medycznym i Drogowym.

– Są jednak podstawy, które każdy z nas, zwłaszcza kierowca, powinien umieć – podkreśla.

Nie jest to gołosłowna uwaga. Jak pokazuje życie, ta wiedza medyczna i umiejętność niesienia pierwszej pomocy i zachowania sie na miejscu wypadku, jest niezwykle istotna.

– Takie zawody uczą nas, jak ratować ludzkie życie – przekonuje ppor. Magdalena Trzebińska- Gawin, oficer prasowy 6 Brygady Powietrzno-Desantowej. Dodaje również: "Jak bardzo są potrzebne przekonaliśmy się nie tak dawno, gdy nasi żołnierze na autostradzie udzielili pomocy ofiarom bardzo poważnego wypadku. Doszło do zderzenia tira z busem. Jedna osoba zginęła na miejscu, dzięki pomocy naszych żołnierzy, którzy wiedzieli co robić, w jaki sposób udzielić tej pierwszej pomocy udało się uratować dwie ciężko ranne osoby. Siedem pozostałych także zostało przez nich zaopatrzonych. Zanim na miejsce wypadku dotarli ratownicy medyczni – opowiada – Ich działanie pokazało, że ćwiczenia i szkolenia, które odbywają na poligonach czy na ćwiczeniach międzynarodowych mają naprawdę sens.

Zadania przygotowali krakowscy strażacy

Zadania, z którymi musiały się zmierzyć czteroosobowe zespoły wojskowe z jednostek z Małopolski i Śląska opracowali krakowscy strażacy.

Kto był najlepszy?

Tym razem najlepszy był zespół 8 Bazy Lotnictwa Transportowego (kompania logistyczna). Drugie miejsce zajął 5 Pułk Dowodzenia 2 Kompanii Dowodzenia a trzecie 18 Batalion Powietrznodesantowy.

BLISKIE SPOTKANIA. Krakowskie ulice zbrodni. W kamienicy przy ul. Długiej 52 doszło do trzech zabójstw

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska