W ostatni weekend września swe tajemnice odsłoni kilkadziesiąt ciekawych miejsc, także tych na co dzień niedostępnych – od muzeów i galerii, poprzez szkoły, aż po pracownie rzemieślnicze i zakłady przemysłowe. – Przygotowaliśmy 50 ciekawych wydarzeń – informuje Paweł Kubisztal, prezes Stowarzyszenia Podgorze.pl.
XVII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi zainauguruje w piątkowy wieczór (28 września) wernisaż wystawy plenerowej „Sztuka Niepodległości” na placu Niepodległości. Ekspozycję tę będzie można oglądać do końca października.
Natomiast w sobotę 29 września będzie można zwiedzić ponad 30 ciekawych obiektów na prawym brzegu Wisły, w tym kilka po raz pierwszy. Posłuchamy nie tylko o przeszłości Podgórza, ale też o przyszłości. W Galerii i! odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja projektu rewitalizacji dawnego kina Wrzos, a przed dawnym zajazdem przy Limanowskiego 47 zapoznamy się z planami na ratowanie tego obiektu.
W programie znalazło się też spotkanie z prof. Kućmą, autorem blisko 30 rzeźb, których plenerowa galeria powstaje w sąsiedztwie kościoła św. Józefa. Jak co roku zajrzymy również do wielu pracowni rzemieślniczych, zobaczymy, jak się złoci ramy, maluje świece, jak powstają szachy czy jak tworzy się wyjątkowe dzieła sztuki z papieru.
Niedziela (30 września) będzie natomiast dniem spacerów. Organizatorzy przygotowali ich blisko 20 – od spacerów dla początkujących, poprzez tematyczne, aż do „Podgórskiego popołudnia wspomnień” - spaceru, podczas którego uczestnicy zostaną zaproszeni, by stać się przewodnikami po Podgórzu, jakie pozostało w ich pamięci.
W programie także m.in. zwiedzanie Ludwinowa, obozu KL Plaszow i okolic zalewu Bagry, spacer po Piaskach Wielkich i Dębnikach, jak również podgórska gra miejska, a nawet wyprawa kajakowa po Stawie Płaszowskim.
Pełny program XVII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi na stronie podgorze.pl.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: