https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już tylko w dwóch województwach bezrobocie jest dwucyfrowe!

Zbigniew Biskupski AIP
Filip Kowalkowski/Polska Press
Stopa bezrobocia 2017 w lipcu wyliczona dla całej Polski przez Główny Urząd Statystyczny wyniosła tylko 7,1 proc. Rekordowo niskie bezrobocie to przede wszystkim efekt nowych miejsc pracy. Co ważne stopa bezrobocia obniża się także w województwach, w których przez lata brakowało pracy dla całych grup Polaków.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w piątek 25 sierpnia o stopie bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lipcu 2017 roku. Poza tym, że jest ona rekordowo niska, GUS odnotował wiele innych korzystnych zjawisk na rynku pracy.

Rekordowo niska stopa bezrobocia w Polsce

Województwo podkarpackie dołączyło w lipcu do grona regionów, w których stopa bezrobocia rejestrowanego w 2017 roku jest jednocyfrowa.
Dotychczas nie udało się to tylko dwóm województwom: warmińsko-mazurskiemu oraz kujawsko-pomorskiemu. W pierwszym z wymienionych stopa bezrobocia wynosi wciąż 12 proc. i jest rekordowo wysoka w skali kraju; dość zauważyć, że prawie trzykrotnie wyższa niż w Wielkopolsce. Natomiast województwo kujawsko-pomorskie jest o krok od awansu do grona regionów o jednocyfrowej stopie bezrobocia; w lipcu GUS wyliczył ją w wysokości 10,4 proc.

Rekordowe spadki stopy bezrobocia

Ale też Warmia i Mazury jest w kręgu regionów, w których w skali ostatnich 12. miesięcy bezrobocie spadało najszybciej - zmniejszyło się tam o 1,9 proc., a w krajowym rekordziście pod tym względem - woj. świętokrzyskim o równo 2 proc. Dla odmiany woj. wielkopolskiej jest tym, w którym dynamika w powyższym okresie była najniższa; stopa bezrobocia spadła tam od lipca 2016 roku o 1 proc.

Bezrobotni dostają pracę

Co prawda w lipcu br. z ewidencji bezrobotnych wykreślono mniej osób niż w czerwcu, a także w lipcu ubiegłego roku - 165,1 tys. osób, ale godne odnotowania jest to, iż niemal połowę wykreślono dlatego, że dotychczas bezrobotni znaleźli pracę. Tak stało się w przypadku 74,3 tys. osób.
Jak in formuje GUS, niższy niż przed rokiem był także udział osób, które utraciły status bezrobotnego w wyniku niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy oraz osób, które nabyły uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego. Zwiększył się natomiast odsetek osób, które rozpoczęły staż lub szkolenie u pracodawców, osób, które dobrowolnie zrezygnowały ze statusu bezrobotnego oraz osób, które nabyły prawa emerytalne lub rentowe.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zecik
dotyczy chyba lepszego sortu ,to dzielko w gazecie to badanie rynku na potrzeby fiskusa by ocenic zabezpieczenie wymyslow typu 500 +i podobnych rozdawnictw lacznie z milionowymi haraczami dla naciagacza z Torunia. moze by redaktor napisal gdzie moze znalezc prace dla +60? . ten ..bany katorzad uwaza ze za 270 zl mozna zaplacic czynsz prad,gaz .tele media.wykupic leki ,odlozyc na awarie ,lub pilny zakup ,bilety itp i zyc caly miesiac.
n
nofff
Wyrejestrowywanie bezrobotnych pod byle pretekstem, proponowanie pracy defacto na czarno przez urzędników pup, ot cały propagandowy sukces i fałszywa statystyka.
Za 90 dni wyrzuceni znów się zarejestrują, ale wtedy się ściemni że to sezon zimowy, budownictwo, rolnictwo etc. I tak w kółko, ot cała przydatność tabunów urzędników z tzw. urzędów pracy.
J
JANEK
Jabys więcej pracował to byś więcej zarabiał. Co za głupie myślenie.
x
xxx
Po co im praca. Pińcet i zasiłki z MOPS wystarczą.
L
Lolek
Jak będą więcej płacić to ludzie będą pracować
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska