Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w niedzielę najsłynniejsze w Polsce Misterium Męki Pańskiej. Odbędzie się w Kalwarii Zebrzydowskiej

Bogumił Storch
Zdjęcia z „Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy”  z 2018 r.
Zdjęcia z „Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy” z 2018 r. Bogumił Storch
Zakonnicy z Kalwarii przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. Poprzedzi je najsłynniejsza w Polsce droga krzyżowa, w której uczestniczyć może ponad 150 tys. ludzi. Po raz pierwszy w historii zakazano lotów dronami.

Każdego roku w kalwaryjskich uroczystościach Misterium Męki Pańskiej, od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku, uczestniczą tłumy. Jeśli pogoda dopisze, to w tym roku rekord frekwencji może zostać pobity.

Kazanie wygłosi arcybiskup

W tym roku organizatorzy zaostrzyli zasady i środki bezpieczeństwa: nad odgrywającymi scenki nie mogą już latać prywatne drony z kamerkami.

- Bywało tak, że Jezus uginał się pod krzyżem, niektórzy wierni przeżywali emocje i płakali, a dron latał i buczał im nad głowami - opowiada jeden z zakonników.

Uroczystości na kalwaryjskim wzgórzu zaczynają się już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, czy w Niedzielę Palmową.

Na godz. 15. zaplanowano Misterium Męki Pańskiej: „Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy” oraz „Wypędzenie przekupniów przez Jezusa ze świątyni”.

W rolę Jezusa wciela się zazwyczaj jeden z seminarzystów a osiołkiem, na którego grzbiecie będzie podróżował, na co dzień opiekują się kalwaryjscy zakonnicy.

W rolę dzieci i innych postaci wcielą się natomiast okoliczni mieszkańcy.

Wielki Tydzień

Kolejne odsłony kalwaryjskiego misterium zaczną się od Wielkiej Środy.

- Wtedy wieczorem rozpoczyna się główna część. O godzinie 20 zainauguruje je inscenizacja „uczty u Szymona” i „zdrady Judasza” - mówi kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, ojciec Konrad Cholewa.

W Wielki Piątek kolejna, chyba najbardziej widowiskowa część misterium z udziałem aktorów - amatorów, czyli Droga Krzyżowa. Liturgię przy kościele Ukrzyżowania odprawi tego dnia biskup Jan Szkodoń, a kazanie wygłosić ma arcybiskup Marek Jędraszewski.

Odegranie biblijnych scen w plenerze jest nie tylko wydarzeniem religijnym, ale także wyjątkową, turystyczną atrakcją. W ubiegłym roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad milion osiemset tysięcy pielgrzymów, z czego Odpust Wielkiego Tygodnia, któremu towarzyszy Misterium Męki Pańskiej, zgromadził 170 tysięcy wiernych. Najwięcej spośród nich modliło się w Wielki Piątek. Najliczniejszą grupą odwiedzających są Polacy, ale nie brak obcokrajowców.

ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska