Dyrekcja PEC bezradnie rozkłada ręce. Kaloryfery stygną z powodu awarii kotła parowego w zakładzie energetycznym Synthos Dwory, od których pobiera ciepło. Kocioł jest nieszczelny i by go naprawić, trzeba było go schłodzić.
- Nasze procedury przewidują, że w przypadku wystąpienia awarii w pierwszej kolejności ograniczamy dostawy na potrzeby naszej fabryki, aby jak najwięcej dostarczyć ciepła miastu - wyjaśnia Agata Kościelnik z Synthosu. - Ciągłość dostaw ciepła jest zachowana, ale temperatura zmniejszyła się o kilkanaście procent - dodaje.
Doszło do awarii
Nieszczelność w układzie wodno-parowym kotła w zakładzie energetycznym Synthos Dwory to powód chłodniejszych kaloryferów w mieszkaniach i domach oświęcimian. Do awarii doszło w poniedziałek.
- Kaloryfery są letnie. Dobrze, że na polu nie ma mrozu - mówi Józef Pasternak z os. Błonie. - A i tak temperatura w mieszkaniu spada, choć powoli. Przy odkręconych na maksimum kaloryferach mam 17 st. C - opowiadał wczoraj po południu.
Być może dziś lub jutro usterka zostanie usunięta. Ale prawdopodobnie to nie koniec kłopotów.
Druga usterka kotła
Przed miesiącem doszło już do niewielkiej usterki kotła ciepłowniczego. Na szczęście pogoda była łaskawa, a ekipie remontowej udało się naprawić urządzenie w pół dnia. Niestety poniedziałkowa awaria jest poważniejsza.
- Nasze służby niezwłocznie podjęły działania mające na celu jej usunięcie - informuje Agata Kościelnik, kierownik komunikacji korporacyjnej Synthos. - Czynimy starania, aby kocioł został przywrócony do pełnej dyspozycyjności w możliwie najszybszym terminie. Przewidujemy, że nastąpi to w środę, najpóźniej w czwartek - dodaje.
W związku z tym trzeba było ograniczyć dostawy energii cieplnej na potrzeby miasta do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, ale także produkcji w Synthos. Przez to temperatura wody wychodząca z tamtejszego zakładu energetycznego jest niższa o kilkanaście procent.
W normalnych warunkach podaje ciepło o temperaturze 83 st. C. Od poniedziałku jest ono w granicach od 50 do 62 st. C.
- Najzimniej będą mieć mieszkańcy domów jednorodzinnych najbardziej oddalonych od źródła ciepła - wyjaśnia Krzysztof Piekiełko, dyrektor Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu, które zajmuje się dystrybucją ciepła. - Mieliśmy pojedyncze zgłoszenia, że zimno mają w domach mieszkańcy Zaborza i os. Pod Borem. Wierzymy, że awaria zostanie szybko usunięta - dodaje.
Do miejskiej sieci ciepłowniczej zasilanej z elektrociepłowni Synthos Dwory podłączonych jest 1140 obiektów, w tym 741 bloków i domów jednorodzinnych i 226 budynków użyteczności publicznej w Oświęcimiu, czyli większość mieszkańców miasta oraz do 173 budynki mieszkalne w gminie Oświęcim.
W oświęcimskim magistracie wczoraj zajmowano się głównie tą sprawą. - Naszą troską jest, żeby mieszkańcy mieli ciepło i żeby takie sytuacje więcej się nie zdarzały - mówi Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia.
Dzisiaj w Urzędzie Miasta ma się odbyć spotkanie z przedstawicielami Synthosu. - Chcemy dowiedzieć się, jak można zapobiec takim awariom i jak im przeciwdziałać - dodaje Andrzej Bojarski. On sam wierzy, że fachowcy szybko poradzą sobie z naprawą.
Jaka alternatywa?
Kocioł, który się popsuł, to wielka machina na kilka pięter. Synthos jest monopolistą dla miasta.
- Bez sensu byłoby stawiać miejską ciepłownię obok zakładowej, zresztą nie mamy wieluset milionów złotych na taką inwestycję - przekonuje dyrektor Piekiełko. Przyznaje, że na przestrzeni wielu lat były przymiarki do alternatywnych źródeł ciepła, ale nic z tego nie wyszło.
W Synthosie też jest nerwowo. Na wszelki wypadek ruszono z remontem dwóch zgłoszonych do likwidacji kotłów. Jeden z nich zostanie uruchomiony prawdopodobnie przed świętami, a drugi w styczniu.
- Planujemy kolejne inwestycje w rozwój własnych mocy wytwórczych, w oparciu o różne paliwa - mówi Agata Kościelnik. #- Takimi rozwiązaniami mają być planowane inwestycje budowy kotła gazowo-parowego oraz Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów - dodaje.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska