Czytaj także: Samobójstwo w wadowickim Domu Pomocy Społecznej?
Najpewniej trafią do blaszanych kontenerów, bo takie rozwiązanie jest najtańsze. Mieszkańcy są zdruzgotani taką perspektywą.
- Tyle lat płaciliśmy czynsze, a remontu nie mogliśmy się doprosić - mówi Irena Bielas, niepełnosprawna mieszkanka zagrożonej zawaleniem kamienicy. - Zaniedbali nas, ale teraz chcą się pozbyć problemu.
Również obecne władze miasta przyznają, że urzędnicy nie wykazali się starannością. Przez dwadzieścia lat w Kalwarii nie powstał ani jeden budynek komunalny. Urząd Miejski jest dopiero w trakcie opracowywania tzw. wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.
- Ten plan, mimo istniejącego od 10 lat ustawowego obowiązku, nie został przez poprzednie władze skonstruowany - mówi Halina Cimer, wiceburmistrz Kalwarii. - W obecnej sytuacji gmina szuka teraz rozwiązań.
Również w Chełmku mieszkańcy budynku socjalnego przy ul. Krakowskiej 16 nie mogą czuć się bezpiecznie. Obiekt jest zadłużony, a gmina nie zamierza dłużej tego tolerować. Tu również w grę wchodzi przeprowadzka do kontenerów.
- Przeprowadzamy analizę, ile rodzin w tym bloku ma problemy finansowe. Po jej zakończeniu będziemy zastanawiać się, gdzie mogłyby powstać dla nich mieszkania zastępcze - przyznaje Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.
- Najłatwiej przenieść nas do baraku. A my przecież też jesteśmy ludźmi - oburza się Danuta Patyk, mieszkanka bloku.
Nigdy na bruk
Nie ma eksmisji na bruk. Właściciel lub eksmitowany powinien wcześniej znaleźć pomieszczenie zastępcze.
Jeżeli tego nie zrobią, komornik musi zwrócić się o lokale zastępcze do gminy. Powierzchnia nie może być mniejsza niż pięć metrów kwadratowych na mieszkańca.
Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**
Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**