https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska chwali się ścieżką, po której "można spacerować w nocy". Internauci kpią "to nowatorskie rozwiązanie"

Bogumił Storch
Chodnik w Kalwarii Zebrzydowskiej, po którym można spacerować nocą. Czy to wielka atrakcja?
Chodnik w Kalwarii Zebrzydowskiej, po którym można spacerować nocą. Czy to wielka atrakcja? Gmina Kalwaria Zebrzydowska/facebook
Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej zbudował chodnik. Urzędnicy pochwalili się tym, w dość absurdalny sposób, że "Trzeba uczciwie przyznać, że takiej ścieżki w Kalwarii Zebrzydowskiej jeszcze nie było (...)Można z niej skorzystać także po zmroku". Internauci ich wyśmiali.

W Kalwarii Zebrzydowskiej wybudowano chodnik. Nowa ścieżka zaczyna się obok Środowiskowego Domu Samopomocy przy Alei Jana Pawła II, biegnąc do stadionu „Kalwarianki” i kończąc się przy boisku „Orlik” Całość prac wyniosła 548 tys. zł. Pieniądze gmina dostała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - gminy górskie. Roboty budowlane polegały na wykonaniu ścieżki o nawierzchni z kruszywa mineralnego.

Chociaż prace zakończyły się już miesiąc temu, to dopiero teraz dopełnione zostały wszystkie formalności, niezbędne do jego użytkowania. Z końcem grudnia oficjalnie można po nowej ścieżce chodzić.

Z tej okazji Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej postanowił się pochwalić dobrze wykonanym zadaniem.

Powstało nowe miejsce spacerowe w Kalwarii Zebrzydowskiej (...)Trzeba uczciwie przyznać, że takiej ścieżki w Kalwarii Zebrzydowskiej jeszcze nie było (...)Można z niej skorzystać także po zmroku, bowiem zadbano o odpowiednie oświetlenie - tak reklamują inwestycję kalwaryjscy urzędnicy w internecie, na oficjalnym profilu facebookowym magistratu.

Mieszkańcy zamiast zachwytu odwdzięczyli im się jednak kpinami.

Niesamowite, że z chodnika można korzystać także po zmroku, powiem, że jest to rozwiązanie śmiałe i nowatorskie ironizuje pan Krzysztof.

Gmina zapewniła nowe miejsce spacerowe, czyli chodnik. Niedowierzanie i szok, a wzruszenie odbiera mi dech w piersiach. Jakże wdzięczni powinni być mieszkańcy, że podstawowe zadania gminy wypełnia rządowy fundusz - dodaje pan Mirosław.

Inni z kolei, już całkiem poważnie, przypominają, że w Kalwarii Zebrzydowskiej jest znacznie więcej do zrobienia niż nowy chodnik czy ścieżka, bo problem ze smogiem nadal nie zniknął.

Cóż... nie jesteśmy w stanie wyjść i skorzystać z tego czegoś, bo grozi to zatruciem organizmu, obrzękiem błon śluzowych i problemami z oddychaniem a w efekcie nowotworem - pisze w komentarzu na profilu Urzędu Miasta jedna z internautek.

Co na to urzędnicy. Bronią się, że wybudowano nie zwykły chodnik a ścieżkę rekreacyjna. Czym to się różni?

Miejsce to posiada bardzo ciekawą topografię terenu i zalesienia, będzie to doskonałe miejsce dla osób, które będą chciałby odpocząć od miejskiego zgiełku. Dodatkowym atutem jest bezpośrednie sąsiedztwo z obiektami sportowymi zlokalizowanymi na stadionie Kalwarianki. W parku są również ławeczki i barierki zabezpieczające, została wykonana instalacja elektryczna zasilająca cały park, dzięki czemu można spacerować tam po zmroku, a dodatkową atrakcją miłą dla oka jest kładka nad strumykiem - przekonują.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Znajdź sobie dziewczynę na noc (bez dziwek i hodowanych), tutaj dziewczyny szukają tylko se.ksu, wiele jest gotowych na eksperymenty ----- https://min.lc/sisy
D
Dziewczynko, umyj się!
„Cóż...nie jesteśmy w stanie wyjść i skorzystać z tego czegoś, bo grozi to zatruciem organizmu, obrzękiem błon śluzowych i problemami z oddychaniem a w efekcie nowotworem - pisze w komentarzu na profilu Urzędu Miasta jedna z internautek.”

https://www.youtube.com/watch?v=wkn1ihU8SuY
S
Smogowym idiotom
„…bo problem ze smogiem nadal nie zniknął.”

Smog nie jest szkodliwy dla zdrowia Polaków, gdyż zjawisko to w naszym kraju praktycznie nie występuje! Etymologia pojęcia „smog” wskazuje na połączenie słów „smoke” – dym i „fog” – mgła. Smog występuje przy mglistej pogodzie której towarzyszy duże zanieczyszczenie powietrza pyłami i gazami wytwarzanymi przez ludzi w toku działalności produkcyjnej oraz grzewczej. Pyły i gazy tworzą we mgle zawiesinę, która utrzymuje się blisko ziemi tak długo jak długo utrzymuje się mgła.

W Polsce mgła jest zjawiskiem na tyle rzadkim, że smog jest w naszym kraju zjawiskiem incydentalnym! Natomiast zjawiskiem powszechnym jest duże zanieczyszczenie powietrza gazami i pyłami emitowanymi przez samochody, urządzenia grzewcze i różnorodne instalacje przemysłowe.

W ostatnich latach polskie media podsycają histerię smogową, zwalając winę za zanieczyszczenie powietrza (co nazywają nie wiedzieć czemu smogiem) na tych którzy w różnych procesach produkcyjnych czy grzewczych spalają węgiel. Czy produkty gazowe i pyłowe będące efektem spalania węgla i drewna są szkodliwe dla zdrowia ludzi? Oczywiście, zakrzyknie większość! Przytoczą oni rozpowszechnianą przez media informację, że rocznie umiera w Polsce z powodu smogu (którego nie ma!) 50 tysięcy ludzi! Kto tych „smogowych” nieboszczyków policzył i w jaki sposób, skoro nie ma żadnych narzędzi badawczych ani żadnych metod naukowych pozwalających stwierdzić który konkretny zgon zawiniony jest przez wdychanie zatrutego powietrza?! Te 50 tysięcy nieboszczyków to liczba wyciągnięta z kapelusza, jeden z elementów propagandy anty-smogowej i anty-węglowej.

Czy zatem produkty gazowe i pyłowe będące efektem spalania węgla i drewna są szkodliwe dla zdrowia ludzi? Gdyby tak było istotnie, to w miastach o szczególnie zatrutym powietrzu, średnia długość życia byłaby znacząco krótsza niż w ośrodkach miejskich o czystym powietrzu. Tak jednak nie jest! Według danych GUS-u najdłużej w Polsce żyją mieszkańcy Krakowa, średnia długość życia jest tam znacząco wyższa niż w wielu innych polskich miastach i wynosi 79 lat. Jednocześnie według danych Europejskiej Agencji Środowiska, Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie i pod względem zatrucia powietrza zajmuje 10 miejsce w Unii Europejskiej.

Jeśli więc nawet jakość powietrza którym oddychamy jest czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie i długość życia, to z całą pewnością nie jest to czynnik decydujący.

Dlaczego tak jest? Zauważmy, że ludzie przebywali przy ogniskach przez kilkadziesiąt tysięcy lat, wdychając dymy i pyły powstałe ze spalania drewna. Kilka tysięcy lat przebywali w jaskiniach i chatach pozbawionych kominów , gdzie nagromadzenie dymu z palenisk było jeszcze większe niż z ognisk na wolnym powietrzu. Przez ten długi okres, w drodze ewolucyjnej, organizm człowieka nauczył się w dużym stopniu neutralizować szkodliwe produkty spalania drewna które wdychał! Że tak jest świadczy też przykład ludzi obsługujących różne wędzarnie (ryb, drobiu, wędlin, serów, itp). Każdy kto był w Tatrach i kupował oscypki prosto „od bacy” z wędzarni, nie mógł nie zauważyć, że ludzie obsługujący wędzarnie pracują przez kilkanaście godzin codzienne w oparach potwornego dymu, który jakoś im nie szkodzi.

Wielokrotnie, przy każdej okazji rozmawiam z ludźmi obsługującymi wędzarnie oscypków wypytując ich jak długo taki zawód wykonują, czy mają jakieś problemy zdrowotne, itp. Ostatnio rozmawiałem z człowiekiem który obsługuje wędzarnię od 20 roku życia a ma obecnie 80 lat. Ilość dymu i pyłów jakie ten człowiek przepuścił przez swoje płuca przez cały ten okres, jest chyba większa niż cała dzienna emisja zanieczyszczeń Krakowa. A pomimo tego cieszy się on dobrym zdrowiem i ma ambitne plany na przyszłość. Inni pracownicy obsługujący wędzarnie nie wyglądali na chorych i nie zgłaszali żadnych problemów zdrowotnych!
n
nemorus
A ja jeszcze dodam, że zatruwać środowisko można także światłem. Dla chociażby roślin takie "nowatorskie" rozwiązania, są zwyczajnie szkodliwe. Nie wspominając, że dokłada się tym samym cegiełkę do powstawania łuny świetlnej, która degraduje całą okolicę, nie tylko sąsiedztwo źródła światła. W nocy powinno być ciemno. Życie jest dopasowana do cyklu dnia i nocy. Jeśli ktoś chce sobie spacerować po zmroku, to przecież może się zaopatrzyć w przenośne źródło światła. Każdy smartfon ma wbudowaną latarkę...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska