https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kanalizacja wchodzi w Tatry. TPN dostał 10 mln zł na skanalizowanie Wiktorówek i poprawę planu ochrony TPN

Marcin Szkodzinski
Wiktorówki i Dolina Kościeliska będą miały Kanalizację. Koniec z przenośnymi toaletami w Tatrach.
Wiktorówki i Dolina Kościeliska będą miały Kanalizację. Koniec z przenośnymi toaletami w Tatrach. Piotr Korczak / Archiwum Polska Press
Tatrzański Park Narodowy podpisał umowę, dzięki której otrzyma 10 milionów złotych na dwa kluczowe projekty. Pierwszy z nich to budowa kanalizacji prowadzącej do Wiktorówek, a drugi dotyczy aktualizacji planu ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki tym inwestycjom park stanie się bardziej przyjazny zarówno turystom, jak i środowisku.

- Kanalizacja wchodzi w Tatry - zapowiedział Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak zaznaczył, jednym z głównych celów projektu jest poprawa jakości warunków sanitarnych na popularnych szlakach turystycznych.

- Dzięki temu projektowi zlikwidujemy dwie przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz zbiornik na ścieki w Wiktorówkach. To krok ku lepszemu zarządzaniu ruchem turystycznym i ochronie przyrody - mówił Szymon Ziobrowski.

Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zwróciła uwagę na potrzebę podjęcia takich działań, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby turystów w Tatrach.

- Morskie Oko to najczęściej odwiedzana trasa turystyczna w Polsce, a problem zanieczyszczeń wciąż nie został rozwiązany. To wstyd, że przez 30 lat wolnej Polski nie zadbano o to, aby zapewnić odpowiednią kanalizację. Dziś podpisujemy pierwszy krok, który pomoże zwiększyć komfort turystów, ale również zadbać o ochronę środowiska naturalnego - powiedziała minister.

Szymon Ziobrowski podkreślił, że projekt kanalizacyjny w Tatrach to część szerszej koncepcji, która obejmuje również budowę sieci w Dolinie Kościeliskiej. W ubiegłym roku TPN podpisał umowę z funduszem na realizację tego przedsięwzięcia, a wkrótce ruszą prace na kolejnych odcinkach.

- Celem Tatrzańskiego Parku Narodowego nie jest podłączanie obiektów, ale zapewnienie czystości w Tatrach - wyjaśnił dyrektor TPN.

Robert Gajda, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wyraził zadowolenie z postępu projektu.

- Cieszę się, że to już druga umowa, którą podpisujemy na rozbudowę kanalizacji na szlakach turystycznych. Projekt jest dobrze zaplanowany, z uwzględnieniem potrzeb środowiska, a realizacja tego typu inwestycji w parku narodowym wymaga szczególnej ostrożności” – powiedział Gajda.

Nowa jakość także sanitarna w Tatrach ma spełniać wymogi XXI wieku. Po części projekt, który był rozważany przez Szymona Ziobrowskiego jeszcze z poprzednim dyrektorem TPN - Pawłem Skawińskim częściowo udało się już zrealizować. W wylotów doliny Strążyskiej, a taże w Małej Łące toi-toje zastąpiły normalne toalety.

- Naszym celem jest wyprowadzenie ścieków z tatrzańskiego Parku Narodowego, żeby one nie były podczyszczane, bo to często do tego się sprowadza i wypuszczane do tatrzańskich potoków - mówił dyrektor TPN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska