https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kapella dała znak do rozpoczęcia świętowania

Julia Kalęba
Kapella to jedna z najjaśniejszych gwiazd. Wypatrujmy jej tuż po zachodzie słońca na lewo i nieco powyżej od Księżyca.
Kapella to jedna z najjaśniejszych gwiazd. Wypatrujmy jej tuż po zachodzie słońca na lewo i nieco powyżej od Księżyca. MAKI
Tradycja nakazuje aby zasiąść do wigilijnego stołu wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. Pierwszą gwiazdą była Kapella.

-Trzej Królowie podążali za Gwiazdą Betlejemską, żeby znaleźć miejsce narodzin Chrystusa. To do ich wędrówki nawiązuje w tradycji chrześcijańskiej zwyczaj wypatrywania na niebie pierwszej gwiazdki i wraz z nią zasiadania do wieczerzy wigilijnej - tłumaczy Karolina Pachla-Wojciechowska z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Uroczystą kolację zaczniemy więc zaraz po tym, jak na niebie zaświeci Kapella z gwiazdozbioru Woźnicy. Słońce zacznie dziś zachodzić nad Małopolską o godz. 15.42. Księżyc będzie się pojawiał po przeciwnej stronie już od godziny 15.24. W miarę jak Słońce będzie znikać z widnokręgu, ujrzymy też pierwsze gwiazdy. Warto wtedy popatrzeć na wschód - między godz. 15.45 a 16 wyłaniać się będzie Kapella. - W tym czasie na zachodzie zabłyśnie też Wega z gwiazdozbioru Lutni, gwiazda dużo jaśniejsza od Kapelli, którą jednak przyćmi blask zachodzącego Słońca. Dlatego mimo wszystko jako pierwszą zobaczymy na niebie słabszą Kapellę - opowiada Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Kapella będzie dobrze widoczna też dlatego, że jest jedną z sześciu najjaśniejszych gwiazd na naszym nocnym niebie. Temperatura jej powierzchni jest zbliżona do temperatury Słońca, choć jest od niego dziewięć razy większa. - Kapella to bardzo interesujący obiekt. Jest oddalona od Ziemi o 42 lata świetlne, czyli w skali kosmosu znajduje się dosyć blisko. Poza tym jej jasność jest 80 razy większa od blasku naszej dziennej gwiazdy - mówi astronom.Po Kapelli i Wedze w następnej kolejności na niebie pojawią się Altair (gwiazdozbiór Orła), Aldebaran (gwiazdozbiór Byka) i Deneb (gwiazdozbiór Łabędzia). Jeśli spóźnimy się na pierwszą gwiazdkę i wyjrzawszy na zewnątrz zobaczymy na niebie całe morze różnej wielkości świecących obiektów, odnalezienie Kapelli nie będzie trudne. Wtedy najlepiej poszukać Plejad.

To sześć charakterystycznych małych gwiazdek, które są bardzo blisko siebie i wyglądają jak miniatura Małego Wozu. Na wschód od nich znajduje się gwiazdozbiór Woźnicy, a w nim najjaśniejsza Kapella. Punktem orientacyjnym może być też Księżyc. Dziś będzie tuż przed pełnią, która nastąpi 25 grudnia. Nasza gwiazda zajaśnieje na lewo i w górę od niego. Pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdy to moment zmierzchu, kiedy dzień już się kończy, ale jeszcze nie nadeszła noc. - Ta graniczna chwila jest chętnie wybierana na moment dokonywania ważnych czynności obrzędowych. Według mitów to wówczas możliwe jest otwarcie na sferę świętości, tak ważną w tradycji wieczerzy wigilijnej - dodaje Karolina Pachla-Wojciechowska.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Juda z Kiriatu
Weź tabletkę
M
Mesjasz
Sąd Rejonowy w Limanowej 24 IX 2015 r. w osobie sędzi Iwony Trzeciak (nowego Piłata) ukrzyżował Chrystusa. Sąd Ostateczny: kara ognia piekielnego. Sąd prawa: odpowiedzialność prawna, w tym karna, m.in. kara pozbawienia wolności, grzywny co najmniej 1 000 000 zł, pozbawienia prawa wykonywania zawodu sędziego i prawnika, odpowiedzialność dyscyplinarna, w tym wydalenie z zawodu sędziego, cywilna, m.in. odszkodowanie cywilne w wysokości co najmniej 1 000 000 zł, naruszenie dóbr osobistych, w tym prawa do prawdy, godności, honoru, czci, dobrego imienia, zdrowia, zadośćuczynienie w naturze i pieniężne, odpowiedzialność administracyjna oraz odpowiedzialność moralna.
Wyrok jest przestępczy, bezprawny, fałszywy i niemoralny z całą premedytacją zrealizowany (z podniesioną ręką, z zamiarem bezpośrednim, dolus coloratus).
Odpowiedzialność prawną i moralną ponoszą za kolejny akt ukrzyżowania z całej serii: zdrajcy żydzi, zdrajcy franciszkanie, członkowie partii (PZPR i służb specjalnych).
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska