https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kardynał Robert Prevost był już w Krakowie! Nowego papieża Leona XIV opisuje o. Piotr Lamprecht: Jest sobą, nie zakłada żadnych masek

Jolanta Białek
Ksiądz Piotr Lamprecht z Krakowa składał śluby zakonne - w grudniu 2012 roku - na ręce kardynała Roberta Prevosta wybranego nowym papieżem
Ksiądz Piotr Lamprecht z Krakowa składał śluby zakonne - w grudniu 2012 roku - na ręce kardynała Roberta Prevosta wybranego nowym papieżem archiwum prywatne
W czwartek (8 maja) wieczorem konklawe wybrało nowego papieża. Został nim kardynał Robert Prevost, augustianin, który przybrał imię Leona XIV. Mało kto wie, ale kardynał Robert Prevost odwiedził Kraków zarówno w 2004 jak i w 2012 roku - jako generał Zakonu św. Augustyna. O nowym papieżu rozmawiamy z księdzem Piotrem Lamprechtem, sekretarzem prowincji i wikariuszem w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, który składał śluby zakonne na jego ręce.

Kardynał Prevost w Krakowie był wcześniej dwukrotnie

„Papież Robert Prevost OSA, augustianin, mój współbrat, na jego ręce składałem śluby zakonne. Wzruszenie wielkie!” – napisał ojciec w mediach społecznościowych po wyborze nowego Papieża. Jest ksiądz jednym z niewielu ludzi w Polsce, którzy znają osobiście Papieża Leona XIV. Jaki on jest? Co zapada najbardziej w pamięć po kontakcie z nim?

- Po prostu normalny człowiek, bardzo wyważony, spokojny, taktowny, z dużą dozą życzliwości dla wszystkich. Jeśli mówię, że nowy Papież jest wyważony, to nie w znaczeniu – sztywniak. On nie gra, jest sobą, nie zakłada żadnych masek, jest bardzo naturalny. Niektórym może się wydawać, że skoro to Amerykanin to będzie nadmiernie wyluzowany. Nic z tych rzeczy. Leon XIV jest wyważony, ale nie sztywny.

Spodziewał się ksiądz, że właśnie kardynał Robert Prevost zostanie papieżem?

Przyznam, że trochę tak. I powiem dlaczego. Ojciec Robert jest z wykształcenia prawnikiem, zna się na sprawach, nazwijmy to administracyjnych. Ponadto w dykasterii ds. biskupów był m.in. odpowiedzialny za rekomendowanie nowych biskupów i przedstawianie nominacji do zatwierdzenia papieżowi. Będąc biskupem trafił do Peru, gdzie działalność misyjną prowadzi Jego rodzima Prowincja z Chicago. Ale Papież to nie tylko prawnik, administrator i misjonarz. To przede wszystkim wyznawca podstawowych wartości chrześcijańskich takich jak wspólnotowość, która jest jednocześnie charyzmatem Zakonu św. Augustyna. I wszystkie te atrybuty Leona XIV w znakomity sposób wychodzą naprzeciw współczesnym wyzwaniom.

Będzie pielgrzymka Leona XIV do Polski?

Jaka była pierwsza reakcja księdza, gdy okazało się kim jest nowy Papież?

- Wielka radość! Po wyborze Papieża rozdzwoniły się telefony z gratulacjami, więc czułem się trochę jakbym sam został Papieżem.

Jest szansa, by Leon XIV przyjechał z pielgrzymką do Polski?

- Myślę, że na pewno jest.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska