FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń
Zegar klimatyczny to projekt edukacyjny, który ma przyczynić się do zmotywowania społeczeństwa do działań na rzecz ograniczenia emisji CO2, zarówno poprzez zmianę zachowań indywidualnych, jak i zbiorowych. Zegar klimatyczny wskazuje czas, jaki pozostał, aby WYZEROWAĆ nasze emisje, jeśli chcemy, aby temperatura na Ziemi nie wzrosła o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do ery przedprzemysłowej. Według zegara mamy na to… niecałe siedem lat.
– Wspólnie z fundacją Green Festival uruchomiliśmy Krakowski Zegar Klimatyczny. Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na fakt, że godzina zero jest już bardzo blisko a nadejdzie wtedy, gdy temperatura na Ziemi podniesie się o 1,5 stopnia – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
Na świecie nie jest to pierwsza taka inicjatywa. Najsłynniejszy zegar klimatyczny powstał na Manhattanie. Został opatrzony wymownym komentarzem: The Earth has a deadline (Czas dla Ziemi dobiega końca). Obecnie to niecałe siedem lat.
– Zachęcamy wszystkich mieszkańców do podejmowania wspólnego wysiłku na rzecz ochrony środowiska, które pozwoli nam zachować Ziemię dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy im to winni. A zegar tyka – zaznacza wiceprezydent Kulig.
Zegar będzie widoczny każdego wieczoru po godz. 21. Działał będzie przez kolejne 4 miesiące – czyli cały okres trwania Krakowskiego Panelu Klimatycznego, aż do 22 sierpnia, kiedy to zakończy się festiwal filmowy BNP Paribas Green Film Festival.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
