Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Pazgan wyzdrowiał po udarze i nową technologią chce pomagać innym

Redakcja
Stanisław Śmierciak
Sądecki multimilioner przeżył pięć zawałów serca oraz udar mózgu i poznał nowe technologie terapii. Komory normobaryczne ze zmienioną atmosferą mogą być światowym hitem eksportowym regionu.

Kazimierz Pazgan, jeden z najzamożniejszych Polaków, właściciel Konspolu, przeżył udar mózgu, który dotknął go po wcześniejszych pięciu zawałach serca.

Ten 67-letni biznesmen nie tylko wyszedł cało z chorób, ale już tryska energią i ma pomysł na kolejny biznes. Zamierza uruchomić produkcję innowacyjnych komór normobarycznych.

- Taka właśnie komora pozwoliła mi po udarze mózgu szybko odzyskać zdolność normalnego mówienia, a także niemal całkowicie zniwelować trudności w poruszaniu się - opowiada nam Pazgan.

Na pierwszą terapię poleciał do Kłodzka śmigłowcem sądeckiego biznesmena Andrzeja Wiśniowskiego (producenta bram). Kiedy, po pięciu godzinach wyszedł z komory, potrafił już mówić w sposób zrozumiały dla otoczenia. Ten stan utrzymał się przez dziesięć godzin.

- Odczułem też, że łatwiej już jest mi się poruszać. Przeszedłem w Kłodzku trzy takie sesje w komorze normobarycznej - opowiada.

Pokonywanie 500 kilometrów było dla niego uciążliwe, więc postanowił kupić sobie takie urządzenie i zainstalować je w swoim domu w Kamionce Wielkiej koło Nowego Sącza.

Zaprojektowaniem, budową oraz uruchomieniem komory normobarycznej u Kazimierza Pazgana zajął się Stanisław Fałowski, zdolny konstruktor z podsądeckich Wielogłów. Zajęło mu to pół roku.

- W domu mam teraz prawdziwą stację kosmiczną - żartuje biznesmen. - To dwie komory, z których każda może pomieścić dziesięć osób, wyposażone są w najwyższym standardzie sal klubowych - dodaje.

Komora to dwie metalowe kapsuły z mocno nitowanymi bulajami, czyli okrągłymi oknami jak w okrętach podwodnych. Do tego śluza pozwalająca bezpiecznie wejść i wyjść z komory, o całkowicie zmienionym składzie atmosfery i ciśnieniu jak na głębokości 50 metrów pod wodą. Tę specjalną mieszankę przygotowuje i wtłacza do komór aparatura zamontowana w pomieszczeniu pod nimi. W kapsule oddycha się mieszanką, która ma mniejszą zawartość azotu niż powietrze na zewnątrz i dwukrotnie zwiększoną dawkę tlenu (o 40 proc.). Do tego m.in. 60-krotnie podwyższone stężenie dwutlenku węgla.

- Przez kilka godzin pobytu w takiej komorze człowiek czuje się jak oderwany od rzeczywistości. Wychodzi jednak zdrowszy i pełen energii - przekonuje milioner.

Ta technologia przywracania zdrowia osobom po udarze mózgu, zainspirowała Kazimierza Pazgana do uruchomienia produkcji takiego sprzętu. - Założyliśmy spółkę trzech udziałowców: Ja, doktor Pokrywka i Stanisław Fałowski - zdradza.

Pierwsze urządzenia, warte miliony złotych, powstają w zakładzie przyległym do siedziby Konspolu w Nowym Sączu. Zainteresowanych nimi jest już około tysiąca osób. To placówki medyczne nie tylko z Polski. Także z Izraela, Indonezji, Japonii, Tajlandii, Kataru, nawet z USA i Chin.

- Mimo że obecnie polskie standardy leczenia udarów mózgu nie przewidują tego typu terapii, to na świecie trwają badania nad jej skutecznością - komentuje dla nas Jerzy Boczoń, ordynator oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym gorlickiego szpitala.

- Jeśli reakcja na zachorowanie i wdrożenie typowego leczenia i rehabilitacji udaru mózgu nastąpi szybko, to cały proces może zdecydowanie zmniejszyć skutki udaru i ograniczyć kalectwo pacjenta. Powodzenie leczenia zależy również od rodzaju i wielkości uszkodzenia mózgu - dodaje Jerzy Boczoń.

Gazeta Gorlicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska