Skąd wziął się Dzień Matki?
Historia Dnia Matki sięga czasów starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Starożytni Egipcjanie czcili boginię Izydę, będącą symbolem idealnej matki i żony. W Grecji i Rzymie oddawano cześć matkom-boginiom, które symbolizowały płodność i urodzaj. Dlatego też w Grecji powszechne były wiosenne festiwale ku czci bogini Rei uznawanej za matkę wszechświata. Natomiast w Rzymie świętowano aż przez trzy dni podczas Hilariów – prawdopodobnie trwały one od 15 do 18 maja.
Święta starożytnych stały się inspiracją dla patriarchów do stworzenia świąt ku czci Matki Boga, jednakże powszechne stały się one dopiero w XVII wieku, początkowo w Anglii i Szkocji. Obchodzono tam tzw. „Niedzielę u Matki” – był to dzień wolny od pracy przeznaczony tak naprawdę głównie dla dorosłych dzieci, które wtedy mogły wrócić do rodzinnego domu. Wtedy też dzieci te gotowały dla matek potrawy, przygotowywały ciasta i wręczały podarki jako wyraz szacunku i miłości.
Dzień Matki w Krakowie
Dzień Matki w Polsce ma swoje początki w mieście Kraka. Po raz pierwszy odbyło się ono w 1914 roku. Od tego czasu Dzień Matki wypada niezmiennie 26 maja i jest on okazją do obdarowania mamy bombonierką, bukietem kwiatów czy laurką.
Jaki prezent na Dzień Matki?
Zakup prezentu dla mamy stanowi pewną trudność – nie wiadomo, czego mama potrzebuje albo co jej się spodoba. Tak naprawdę mamy ucieszą się z każdego prezentu, a najbardziej spodoba im się prezent wykonany własnoręcznie. Laurka, kartka, biżuteria – każdy z tych upominków będzie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Dodatkowym atutem na pewno jest fakt, że w tym roku Dzień Matko wypada w niedzielę – będzie to dobra okazja do spędzenia czasu w rodzinnym gronie i przygotowania czegoś naprawdę oryginalnego.
WIDEO: Mini cross, quad czy może elektryczna hulajnoga? Najlepsze motoprezenty na pierwszą komunię
Źródło: TVN Turbo
