Kiedy powstanie łącznik z autostradą? W Ostrowie mają dość...

  Kiedy powstanie łącznik z autostradą? W Ostrowie mają dość ruchu obok domów i grożą blokadą dróg

  Paweł Chwał

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zjazd z autostrady kończy się teraz w Ostrowie. Aby jechać dalej samochody muszą korzystać z lokalnych dróg
  1/15
  przejdź do galerii

  Zjazd z autostrady kończy się teraz w Ostrowie. Aby jechać dalej samochody muszą korzystać z lokalnych dróg ©Paweł Chwał

  Pospolite ruszenie ma uratować przekładaną od wielu lat budowę łącznika autostradowego z Tarnowa do zjazdu z A4 w Wierzchosławicach wraz z nowym mostem w Ostrowie. Zarząd województwa małopolskiego liczy na to, że w realizację zadania mocno zaangażują się okoliczne samorządy.
  Zobacz galerię
  Większość samochodów osobowych, które zjeżdżają z autostrady w Wierzchosławicach i kierują się na Tarnów, korzysta z wygodnego skrótu wąską drogą gminną przez Ostrów. Samochody większe muszą nieco nadkładać drogi, ale wszystkie ostatecznie spotykają się na drodze powiatowej przed mostem na Dunajcu.

  - Sąsiedzi kiedyś zmobilizowali się i policzyli, że w ciągu doby przejeżdża tędy od 25 do 30 tysięcy pojazdów. Co gorsza, ruch się wciąż nasila - twierdzi Jacek Bogusz z komitetu obywatelskiego, który założyli mieszkańcy Ostrowa. Ludzie mają już dość uciążliwości związanych z sąsiedztwem węzła autostradowego i niecierpliwie czekają na budowę nowej drogi, którą samochody mogłyby bezpośrednio dostać się do Tarnowa, a nie krążyć między ich domami.

  - Gdy powstawała autostrada, nasi mieszkańcy nie protestowali, bo rozumieli, że jest to ważna publicznie inwestycja - mówi Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic. Jak wyjaśnia, od początku była mowa o tym, że wraz z autostradą powstanie również łącznik, co dotąd jednak nie nastąpiło.

  „Natężenie ruchu na drodze powiatowej stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców i dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Ostrowie, ulokowanej w pobliżu drogi. Ruch tranzytowy, który stale wzrasta, powoduje liczne niedogodności dla ruchu pieszych i rowerzystów, jest także bardzo uciążliwy przy gęstej zabudowie mieszkalnej, a hałas i zanieczyszczenie powietrza są uciążliwe dla środowiska lokalnego” - piszą radni gminni w przyjętej podczas ostatniej sesji rezolucji do zarządu województwa, która wysłana została również m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego.

  - Ile mamy jeszcze czekać? Autostrada funkcjonuje już osiem lat, a łącznika, jak nie było, tak nie ma. Mamią nas tylko kolejnymi obietnicami, z których nic nie wynika - mówi Jacek Bogusz. Ludzie są już tak poirytowani całą sytuacją, że wiosną chcą wyjść ze swoimi żądaniami na drogi - najpierw na powiatową, a jak to nie poskutkuje, to być może też na autostradę.

  W piątek w tarnowskim starostwie odbyło się spotkanie zarządu województwa małopolskiego, z parlamentarzystami i samorządowcami regionu tarnowskiego poświęcone łącznikowi. To konsekwencja decyzji sprzed miesiąca o unieważnieniu przetargu na jego budowę, po tym, jak najtańsza ze złożonych ofert przekraczała budżet o blisko 80 mln zł.

  - Mamy zabezpieczone na ten cel 130 milionów złotych. Nowy zarząd województwa nie wyrzucił tej inwestycji, a pieniędzy nie przełożył na inną realizację. Chcemy ją wykonać w tej perspektywie unijnej, czyli do końca 2022 roku. Ale nie sami. Droga będzie mieć rangę wojewódzką, ale służyć będzie przede wszystkim lokalnym samorządom. Ich przedstawiciele zadeklarowali wsparcie. W jakim wymiarze? To się okaże za dwa tygodnie, kiedy spotkamy się ponownie, aby przygotować porozumienie - twierdzi Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

  Według nowej koncepcji, w pierwszej kolejności przygotowany ma zostać projekt techniczny nowej drogi i mostu. Dzięki niemu będzie łatwiej ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę inwestycji. Zarząd Dróg Wojewódzkich przymierza się także do wykonania aktualnej ekspertyzy hydrologicznej. Skutkowałaby ona nowymi wytycznymi w sprawie budowy mostu na Dunajcu, który stanowi najdroższy element planowanego łącznika. - Wody Polskie patrzą teraz łaskawszym okiem na podporę nurtową. Jeśli przęsło skróci się o sto metrów, to koszty inwestycji również sporo się zmniejszą - twierdzi Marta Maj, dyrektor ZDW.

  W rozmowach na temat łącznika uczestniczył także przedstawiciel Grupy Azoty. Dojazd do firmy w kontekście planowanego zamknięcia starego mostu dla ciężarówek będzie bowiem utrudniony.

  ZOBACZ KONIECZNIE  FLESZ: Uwaga kierowcy! Są kolejne nowe znaki  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY