Jaka będzie nadchodząca zima? Prognozy pogody od IMGW
Prognoza pogody LISTOPAD 2021
Jak wskazuje IMGW, na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej (1991-2020). W Polsce najchłodniejszymi miejscami, gdzie prowadzono pomiary, są Zakopane i Suwałki, gdzie średnia temperatura wynosi od półtora do około trzech st. C.
W Krakowie natomiast średnia temperatura powietrza w listopadzie według normy wieloletniej mieści się w przedziale od 3,8 do 4,8 st. C. Takich też temperatur (średnio) możemy się spodziewać w listopadzie w Krakowie i okolicach. Miesięczna suma opadów atmosferycznych będzie się kształtować powyżej normy, najwięcej opadów mogą odnotować rejony Koszalina (średnia wieloletnia od 46 do 71 mm), Zakopanego (44-74) i Katowic (37-63).
Prognoza pogody GRUDZIEŃ 2021
Grudzień jest miesiącem, w którym zaczyna się astronomiczna zima. Według IMGW temperatury i sumy opadów w grudniu 2021 będą zbliżone do ubiegłorocznych. W Krakowie możemy spodziewać się temperatur plasujących się w przedziale od minus 1 do 1 st. C oraz sumy opadów na poziomie 25-37 mm. Jak wskazują prognozy, najcieplej może być w okolicach Szczecina (średnia wieloletnia: 1.4 - 3.0 st. C), najchłodniej natomiast na Podhalu (w Zakopanem średnia wieloletnia wynosi od minus 3.1 do minus 1.1 st. C).
Prognoza pogody STYCZEŃ 2022
Średnia temperatura w styczniu 2022 będzie wyższa niż wskazuje na to norma wieloletnia. Wyższe temperatury mogą wystąpić w statystycznie najcieplejszym Szczecinie (norma od minus 0.2 do 1.9 st. C.) oraz najchłodniejszych Suwałkach (od minus 4.5 do minus 1.7 st. C.) i Zakopanem (od minus 4.4 do minus 2.4).
W Krakowie średnia wieloletnia w styczniu wynosiła od minus 1.8 do minus 0.4 st. C. W przypadku sumy opadów średnia w Krakowie z ostatnich 30 lat wahała się do 30.8 do 40.1 mm. Synoptycy prognozują, że w styczniu 2022 roku miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.
Najwyższe wartości osiągały dotychczas takie miejscowości jak: Koszalin (38.2 - 58.2 mm) i Zakopane (30.6-57.6 mm), najniższe natomiast Gdańsk (18.4-27.5 mm) oraz Warszawa (22.4-30.4 mm).
Kiedy spadnie śnieg? Pierwszy zimowy epizod już w listopadzie
- Wygląda na to, że wyż syberyjski pokaże swoją siłę i w styczniu oraz lutym możemy spodziewać się zimy ze śniegiem, który utrzyma się przez jakiś czas na gruncie - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie uświadczymy białego puchu. Już w listopadzie będą okresy chłodniejsze z przymrozkami, mrozem, a nawet pierwszymi opadami śniegu nie tylko w górach i rejonach podgórskich, ale także na nizinach.
Co oznaczają pojęcia „powyżej normy". „poniżej normy" i „w normie"?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”. 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”. Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Pogoda lubi płatać figle. Zobaczcie "tańczące Ikarusy" i bałwany lepione... w lecie!
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Państwowy Instytut Badawczy
