Kiedyś to było wędkowanie! Tak wyglądało łowienie ryb przed wojną oraz w PRL [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Red
Wędkowanie na archiwalnych zdjęciach. Dzieci łowią ryby nad Wisłą w drugiej połowie lat 40.
Wędkowanie na archiwalnych zdjęciach. Dzieci łowią ryby nad Wisłą w drugiej połowie lat 40. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Mody przychodzą i odchodzą, a wędkarstwo niezmiennie cieszy się popularnością. Niby wiele do tego hobby nie trzeba, ale archiwalne zdjęcia pokazują, że na przestrzeni lat w dziedzinie wędkowania i łowienia ryb zmieniło się bardzo wiele. Przykładem stroje wędkarzy oraz sposoby połowu, uwiecznione na fotografiach z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wędkowanie - najpierw sposób przetrwania, potem rozrywka

Wędkowanie ma wielowiekową tradycję. Główną przyczyną jest fakt, iż przez setki, jeśli nie tysiące lat, łowienie ryb było jednym ze sposobów na zdobycie pożywienia, a tym samym przetrwanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że z biegiem lat wędkowanie nabrało również typowo rekreacyjnego charakteru.

Potwierdzają to zresztą fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Już na zdjęciach z początku XX wieku uwieczniono bowiem szykowne damy oraz mężczyznę w meloniku, który wędkuje siedząc na morskim falochronie.

Dzięki zbiorom NAC można się też przekonać, że wędkowanie było też jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu przez żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 20., czy przerywnikiem podczas polowań.

Ale łowienie ryb to nie była tylko rozrywka, ale i praca. Tę również uwieczniono na fotografiach ze zbiorów NAC. Przykładem kadry z wylęgarni ryb w Nowym Targu w latach 30., czy ujęcie z pracy rybaków rozkuwających lód na Sanie w 1940 roku.

Wędkowanie - zajęcie dla małych i dużych

Dużo jest też zdjęć z wędkowania nad Wisłą zarówno w pierwszych latach po II wojnie światowej, jak i w kolejnych dekadach. Widać, że łowieniu ryb z zapałem oddawały się zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. Oprócz Wisły popularnym akwenem było Morskie Oko w stolicy.

Fotografie wędkowania ukazują, że dostępny sprzęt był znacznie uboższy i mniej zaawansowany, niż obecnie. Inne były też stroje. Obecnie miłośnicy wędkowania potrafią wyglądać jak przedstawiciele wojska. Tymczasem dawniej mężczyźni ryby łowili w bardziej wytwornym odzieniu.

Zobacz galerię by sprawdzić, jak kiedyś wędkowano.

Lubisz archiwalne zdjęcia?

Zobacz inne historyczne galerie

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedyś to było wędkowanie! Tak wyglądało łowienie ryb przed wojną oraz w PRL [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak1960
Jak to przyjemnie wspomnieć czasy kiedy Polacy byli wolni, może i biedniejsi ale nie martwili się jutrem, że jakiś krwiopijca wyleje ich z roboty czy że nie znajdzie innej pracy, że nie dostanie się do lekarza, że za pracę nie będzie go stać na mieszkanie czy wyżywienie. Wszystkie te problemy zaczęły się 31 lat temu po przejęciu władzy przez post-solidaruchów. Polacy już nigdy nie uwolnią się z kajdan założone 31 lat przez wyprzedaż i likwidację wszystkiego czego zażądali ci którzy czerpią teraz zyski z niewolniczej pracy Polaków. Jakby mało było tego wszystkiego to jeszcze założyli kajdany wstępując do " niemieckiej unii europejskiej, która zabrania wszystkiego co mogłoby ulżyć Polskiemu niewolnikowi.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie