Wędkowanie - najpierw sposób przetrwania, potem rozrywka
Wędkowanie ma wielowiekową tradycję. Główną przyczyną jest fakt, iż przez setki, jeśli nie tysiące lat, łowienie ryb było jednym ze sposobów na zdobycie pożywienia, a tym samym przetrwanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że z biegiem lat wędkowanie nabrało również typowo rekreacyjnego charakteru.
Potwierdzają to zresztą fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Już na zdjęciach z początku XX wieku uwieczniono bowiem szykowne damy oraz mężczyznę w meloniku, który wędkuje siedząc na morskim falochronie.
Dzięki zbiorom NAC można się też przekonać, że wędkowanie było też jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu przez żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 20., czy przerywnikiem podczas polowań.
Ale łowienie ryb to nie była tylko rozrywka, ale i praca. Tę również uwieczniono na fotografiach ze zbiorów NAC. Przykładem kadry z wylęgarni ryb w Nowym Targu w latach 30., czy ujęcie z pracy rybaków rozkuwających lód na Sanie w 1940 roku.
Wędkowanie - zajęcie dla małych i dużych
Dużo jest też zdjęć z wędkowania nad Wisłą zarówno w pierwszych latach po II wojnie światowej, jak i w kolejnych dekadach. Widać, że łowieniu ryb z zapałem oddawały się zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. Oprócz Wisły popularnym akwenem było Morskie Oko w stolicy.
Fotografie wędkowania ukazują, że dostępny sprzęt był znacznie uboższy i mniej zaawansowany, niż obecnie. Inne były też stroje. Obecnie miłośnicy wędkowania potrafią wyglądać jak przedstawiciele wojska. Tymczasem dawniej mężczyźni ryby łowili w bardziej wytwornym odzieniu.
Zobacz galerię by sprawdzić, jak kiedyś wędkowano.
Lubisz archiwalne zdjęcia?
Zobacz inne historyczne galerie
- Tak wyglądały kultowe opolskie restauracje. Tu stołowali się mieszkańcy regionu
- Tak kiedyś wyglądały opolskie sklepy. Robienie zakupów w PRL-u to było wyzwanie
- W miejscu PZU w Opolu stał kiedyś hotel. Przetrwał wojnę, nie przetrwał czasów PRL-u
- Wakacje w latach PRL w Opolskiem. Tak wyglądała wakacyjna laba w Turawie czy w Opolu
- Opole tuż po wojnie. Poruszające kadry ze zrujnowanego miasta
