
Kiszona kapusta
Do procesu kiszenia potrzebna jest poszatkowana biała kapusta. Ilość uzależniona jest od tego, jaką objętość końcową chcemy uzyskać. Opcjonalnie, oprócz soli, można dodać wybrane zioła i startą marchewkę. Uzyskaną mieszankę należy kilkukrotnie ubijać, aby wypuścić soki. Im mniej powietrza znajdzie się w słoikach, tym lepiej - wpłynie to pozytywnie na fermentację. Przygotowane weki powinny przebywać w zaciemnionym miejscu od jednego do dwóch tygodni.

Kiszone ogórki
W kiszeniu najlepiej sprawdzą się ogórki gruntowe, o podobnej wielkości. Proces odbywa się w szklanych słojach lub beczkach. Do środka, oprócz warzyw, trafiają koper, chrzan, czosnek oraz solanka. Naczynia powinny stać w zaciemnionym miejscu minimum miesiąc.

Kiszone pomidory
Pomidory powinno się kisić podobnie do ogórków. Nakłute gruntowe warzywa umieszcza się w słoikach, dodaje chrzan, czosnek, zioła oraz solankę. Gotowe weki powinny stać w temperaturze pokojowej minimum przez tydzień.

Kiszone buraki
Buraki najlepiej pokroić na wygodne do zjedzenia kawałki. W dużych słoikach powinny się również znaleźć listki laurowe, czosnek oraz solanka. Proces fermentacji trwa około tygodnia i odbywa się w warunkach pokojowych.