Powierzchnia zasiewów buraków cukrowych szacowana jest w Polsce w sezonie 2021 na ponad 0,2 mln ha, wskazuje Główny Urząd Statystyczny w raporcie Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 r. Porównując te dane z szacunkami publikowanymi w grudniu 2020 przez GUS, areał będzie podobny jak przed rokiem. Wówczas także szacowano, że wynosi ponad 0,2 mln ha. Ubiegłoroczne zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 14,5 mln t tj. o 5% więcej od uzyskanych w 2019 r. (Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2020 r.).
Warunki pogodowe a uprawy buraków cukrowych 2021
O około 2 tygodnie później niż w poprzednich sezonach na polach zakwitł rzepak. Opóźnienia w wegetacji widoczne są także na buraczanych polach. Wszystko za sprawą bardzo chłodnej wiosny, którą mamy w 2021 roku. Jak wskazuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, jeszcze w marcu nic nie wskazywało, że wiosna tak wyhamuje.
To też może Cię zainteresować
- Marzec możemy określić jako dosyć standardowy, bez szczególnych odchyleń temperaturowych w okolicy 3-4ºC. W kwestii opadów możemy określić go także jako dosyć typowy - stwierdza Sylwia Szymańczak KZPBC.
- Tegoroczny kwiecień możemy zaliczyć jako ekstremalnie chłodny z temperaturami na średnim poziomie 5-6ºC, dopiero pod koniec miesiąca pojawiło się kilka cieplejszych dni z temp. 8-15 ºC (w zależności od regionu, południe zdecydowanie cieplejsze niż reszta kraju), noce jednak wciąż były bardzo chłodne z temperaturami do –6ºC przy gruncie - relacjonuje przedstawicielka związku.
- Kwiecień charakteryzował się z dosyć typowym rozkładem opadów dla tego miesiąca.
- Lokalnie pod koniec miesiąca wystąpiły dosyć ulewne deszcze z opadem nawet do 60-70 l.
- Maj też nie rozpieszcza nas temperaturami i prawdopodobnie też będzie jednym z najchłodniejszych majów z ostatnich lat.
- Podsumowując siewy i wschody buraka, można powiedzieć, że wschody były bardzo mocno utrudnione z powodu wiosennych chłodów, jednak nie odnotowano większych uszkodzeń spowodowanych przymrozkami (dotyczyły one jedynie indywidualnych przypadków, a nie całych rejonów plantacyjnych) - wyjaśnia Sylwia Szymańczak.
Większe problemy pojawiały się z zaskorupieniami, na skutek zlewnych deszczy, lokalnymi gradobiciami i burzami pisakowymi. Z tych powodów ok. 4 tys. ha kwalifikowało się do ponownego przesiania.
Kondycja buraków cukrowych na koniec maja 2021
Na chwilę obecną na plantacjach widzimy buraki do 6-8, lokalnie w do 10 liści. Jednak stan plantacji jest bardzo zróżnicowany, a opóźnienia w wegetacji w zależności od regionu wahają się od 10 dni nawet do 3 tygodni.
To też może Cię zainteresować
W tym roku można powiedzieć, że buraki ominął problem szarka komośnika, który tylko lokalnie sygnalizował swoją obecność na polach południowo-wschodniej Polski. Końcówka maja to okres pojawienia się mszycy burakowej, która w niektórych rejonach już rozpoczęła żer na młodych roślinach, sygnalizuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.
Źródło danych GUS
