
5. Ludwika Maria Gonzaga de Nevers - odważna
Jedna z najbardziej znienawidzonych przez szlachtę polskich królowych. Energiczna i stanowcza Ludwika Maria mieszała się w politykę. Podczas potopu szwedzkiego podobno nawet prowadziła wojska.
Maria urodziła się w Paryżu. Imię Ludwika dostała dopiero w czasie ślubu z polskim królem Władysławem IV. W Polsce imię Maria zarezerwowane było dla Matki Boskiej. Trzy lata po ślubie (1648) została wdową.
Ludwice najwyraźniej pisany był los królowej, bo niebawem wyszła za następcę Władysława - Jana II Kazimierza. Była bardzo odważna, ambitna i wykształcona. Podobno inteligencją przewyższała swojego męża. Sprowadziła do Polski trzy zakony: Księży Misjonarzy, Sióstr Miłosierdzia oraz Wizytek. Zawdzięczamy jej także pierwszą polską gazetę "Merkuryusz Polski". Prowadziła pierwszy polski salon literacki, w którym bywał m.in. Jan Andrzej Morsztyn.

6. Maria Kazimiera, czyli Marysieńka
Bardzo szybko zyskała sympatię Polaków - na naszym dworze nazywano ją zresztą zdrobniale Marysieńką. Gdy zmarł jej pierwszy mąż, zakochany król Jan III Sobieski nie zastanawiał się ponoć ani chwili na tym, czy ją poślubić.
Najpierw kochankowie przyrzekli sobie miłość potajemnie. Oficjalna uroczystość odbyła się dwa miesiące później - w lipcu 1665 roku. Gdyby nie Marysieńka, Jan III Sobieski pewnie tak chętnie by się nie układał z Francją. Maria chciała dzięki temu uzyskać od Ludwika XIV przywileje dla swojej rodziny. Do sojuszu jednak nie doszło, bo Sobieski się temu sprzeciwił.

7. Maria Walewska i Napoleon
Pewnie nigdy nie stałoby się o niej głośno, gdyby nie jej romans z cesarzem Napoleonem Bonaparte.
Mężem Marii z Łączyńskich był szambelan Anastazy Walewski. Ślub podobno miał na celu ratowanie honoru Marii, która była w ciąży. Stary szambelan uznał jednak małego Antoniego Bazylego za swoje dziecko. Pewnie żyliby spokojnie, gdyby trzy lata po ślubie Maria nie poznała cesarza Napoleona.
Liściki i prezenty od cesarza odniosły skutek i Maria została oficjalną metresą Napoleona. Najpierw wyjechała na trzy tygodnie do jego kwatery w Prusach Wschodnich, potem rezydowała w pobliżu pałacu Schönbrunn, w którym mieszkał po zajęciu Wiednia Napoleon. W 1810 dała cesarzowi syna. Mały Aleksander dostał od ojca przynoszące zyski posiadłości ziemskie. Po śmierci Napoleona i rozwodzie z Anastazym Maria miała romans z jego kuzynem, hrabią i marszałkiem Francji, Filipem-Antonim d'Ornano, z którym wzięła ślub.

8. Maria Konopnicka i nasza Rota
"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" - Rotę śpiewają pokolenia Polaków. Ten jeden z najważniejszych utworów patriotycznych zawdzięczamy Konopnickiej. Wyszła za mąż w wieku 20 lat. Rola kury domowej od początku nie przypadła jej do gustu. Zaczęła tworzyć. Jej poemat "W górach"przychylnie zrecenzował Henryk Sienkiewicz, co pozwoliło jej uwierzyć w swój talent , dało bodziec do opuszczenia męża i rozpoczęcia kariery literackiej. Redagowała pismo dla kobiet "Świt" , współpracowała z tygodnikiem emancypantek "Bluszcz".
W swej twórczości Maria Konopnicka dużo miejsca poświęciła dzieciom. "O Janku Wędrowniczku", "Na jagody" oraz "O krasnoludkach i sierotce Marysi" wciąż należą do ulubionych pozycji młodych czytelników.