Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi. Dzielą się życiem, oddają krew

Dorota Dejmek
Dorota Dejmek
Akademia Górniczo-Hutnicza była pierwszą uczelnią w Polsce, w której zorganizowano Koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi. W styczniu obchodzono 55-lecie ich działania. W ciągu tych lat dawcy z AGH oddali 27 tysięcy litrów krwi

Ponad 55 lat działalności, tysiące litrów oddanej krwi, szlachetne postawy, piękny rodowód będący powodem do dumy. Tak najkrócej można zaprezentować Akademickie Koło PCK i Klub Honorowych Dawców Krwi przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. AGH była pierwszą uczelnią w Polsce, która ideę honorowego dawstwa krwi zastosowała w praktyce, wyprzedzając o kilka lat inne ośrodki akademickie, w tym także medyczne. Jubileusz świętowano w styczniu br. podczas tradycyjnego noworocznego spotkania.

Nigdy nie zawiedli

Krew to bezcenny dar. Pomimo niespotykanego postępu medycyny i biotechnologii, nic nie jest w stanie jej zastąpić, ratuje lub przedłuża życie, pozwala wrócić do zdrowia.

Tym bezcennym lekiem członkowie Akademickiego Klubu HDK PCK przy AGH i wolontariusze dzielą się z potrzebującymi od 1962 r. To właśnie wówczas pułkownik rezerwy, nauczyciel Studium Wojskowego Roman Bąk-Bąkowski i Genowefa Widelska, sekretarz Zarządu Dzielnicowego PCK Kraków-Krowodrza, podjęli inicjatywę zgromadzenia wokół siebie ludzi, którzy chcą pomagać innym. Środowisko AGH odpowiedziało wielkim zaangażowaniem, które trwa nieprzerwanie do dziś. Rotmistrz kawalerii płk Roman Bąk-Bąkowski spoczywa już w Alei Zasłużonych na krakowskich Rakowicach, nie ma wśród nas także Genowefy Widelskiej, ale żyje ich dzieło, kontynuowane przez równie zdeterminowanych i charyzmatycznych pracowników AGH - emerytowanego już inż. Stanisława Taraszkiewicza i dr inż. Elżbietę Wojnę-Dyląg, a także kolejne pokolenia studentów.

- Wielkiego wsparcia udzielają Akademickiemu Kołu i Klubowi władze AGH, wspólnie tworząc atmosferę przychylności, zrozumienia, potrzeby pomocy bliźnim, dofinansowując działalność, czy osobiście biorąc udział w akcjach charytatywnych i poboru krwi - mówi dr inż. Elżbieta Wojna-Dyląg, od 33 lat organizująca tę działalność i dodaje: - Stowarzyszenie ma już swoich weteranów, zasłużonych honorowych dawców krwi, którzy pierwsi docenili rangę krwiodawstwa, mobilizując swoim przykładem młodzież i pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej.

Czas na ogół negatywnie weryfikuje zdolność środowisk akademickich do systematycznych i sformalizowanych działań pro publico bono, na uczelniach bowiem z oczywistych powodów następuje duża rotacja członków Koła i Klubu. Jednak społeczność krakowskiej AGH z tym zjawiskiem świetnie sobie radzi i nigdy nie zawodzi. Od 1962 r. do dziś członkowie Akademickiego Klubu HDK PCK i wolontariusze oddali honorowo - podczas akcji poboru organizowanych na terenie uczelni oraz indywidualnie w różnych punktach poboru w Krakowie - ponad 27 tys. litrów krwi.

Od 2007 r. ilość oddawanej krwi systematycznie rosła, aby w latach 2011-2014 rokrocznie przekraczać 1000 litrów.

- Aby organizować akcje na tak dużą skalę, konieczne jest wsparcie wielu podmiotów i osób - podkreśla Elżbieta Wojna--Dyląg. - I my je otrzymujemy, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Stołówka „TAWO” udostępnia swoje pomieszczenia, ekipy wyjazdowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobierają tam krew. Tam też odbywają się nasze coroczne spotkania opłatkowe.

W realizacji wszystkich zadań statutowych Akademickie Koło PCK i Klub HDK może liczyć na Fundację Studentów i Absolwentów Academica i jej prezesa Łukasza Jurę oraz dyrektorów Miasteczka Studenckiego - Radosława Serwickiego i Grzegorza Króla.

- Także Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH i Wojciech Jaworski, reprezentujący „TAWO” mają swój udział w staraniach o krew dla krakowian - komentuje Elżbieta Wojna-Dyląg i dodaje: - Studenci AGH od początku konkursu zajmują I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju „Młoda krew ratuje życie”. „Wampiriada”, czyli cykliczne 5-dniowe akcje poboru krwi: Zima, Lato, Jesień HDK oraz „KRakowski KRwiecień KRwiodawstwa”, czyli Wiosna HDK, to najważniejsze akcje krwiodawstwa. Z inicjatywy Zarządu Klubu podczas nich prowadzona jest zbiórka słodyczy od krwiodawców z przeznaczeniem dla krakowskich Domów Dziecka. W pierwszych latach działalności, gdy krwi często brakowało, studenci i pracownicy AGH uczestniczyli także w doraźnych akcjach „Na ratunek”, odpowiadając na apele szpitali i rodzin pacjentów.

Wśród pozostałych przedsięwzięć charytatywnych dominują kwesty dla potrzebujących finansowego wsparcia - dla obłożnie i terminalnie chorych (Hospicjum św. Łazarza), dzieci specjalnej troski i niepełnosprawnych (TPD w Radwanowi-cach, Sierociniec w Rudniku nad Sanem), czy dla krakowskich domów dziecka. Wolontariusze pomagają też w opiece nad chorymi w hospicjum.

Zostali docenieni

Za swą wysoce humanitarną postawę wielu członków Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK - pracowników i studentów - zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, m.in. Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Kawalerskimi Krzyżami OOP, Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi. Złotą Odznaką Honorową PCK i Odznakami „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” została także wyróżniona Akademia Górniczo-Hutnicza, uczelnia o profilu technicznym, ale z mocno akcentowanym humanistycznym przesłaniem. Złotą Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża otrzymali również rektorzy AGH: prof. Ryszard Tadeusiewicz i prof. Tadeusz Słomka oraz prorektorzy: prof. Anna Siwik iprof. Bronisław Barchański.

Najważniejszym odznaczeniem dla krwiodawcy jest „Kryształowe Serce”, posiadają je m.in. Stanisław Taraszkiewicz i dr inż. Elżbieta Wojna-Dylag, tak zasłużeni dla tej organizacji i jej działania. Wiele lat bowiem poświęcili na propagowanie honorowego krwiodawstwa, zabiegali również o takie unormowania prawne, które byłyby satysfakcjonujące dla ludzi zawsze gotowych oddać cząstkę siebie dla ratowania innych.

Członkiem Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK może zostać każdy student, pracownik i słuchacz uczelni, a także emeryt i były pracownik. Środowisko krwiodawców integruje się, uczestnicząc w akcjach i pielgrzymkach na Jasną Górę, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, podczas wyjazdów do KL Auschwitz; te ostatnie są wyrazem hołdu dla patrona krwiodawców, którym jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Orderem św. Maksymiliana Kolbego uhonorowany został na uroczystości w styczniu rektor Sosnowieckiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Konrad Kościk, absolwent AGH i stały członek Klubu HDK w AGH, który na swojej uczelni stworzył grupę kleryków przynależną do Klubu AGH-owskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym określamy słowo Fiakier?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi. Dzielą się życiem, oddają krew - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska