Przedstawiciele Komisji Weneckiej rozmawiali z Adamem Bodnarem w biurze RPO około godziny.
Po spotkaniu Adam Bodnar powiedział dziennikarzom, że rozmowy dotyczyły prawnych aspektów założeń nowelizacji ustaw sądowych. - Przedstawiłem takie samo stanowisko, jak w Sejmie i Senacie czyli, że ustawa nie powinna być przyjęta ponieważ zagraża niezależności sądownictwa, a w konsekwencji będzie miała wpływ na ochronę praw i wolności obywatelskich w Polsce" – mówił Bodnar. Dodał, ze rozmowy z Komisją odbywają się zawsze „na najwyższym poziomie merytorycznym”.
Rzecznik praw obywatelskich podkreślił, że jego zdaniem marszałek Senatu Tomasz Grodzki miał prawo zaprosić Komisję Wenecką do Polski.
Piątek jest drugim i zarazem ostatnim dniem pobytu Komisji Weneckiej w naszym kraju. Przedstawiciele Komisji przybyli do Polski w czwartek, na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
Z członkami komisji spotkali się dotąd m.in. senatorowie opozycji, a także Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). Oprócz tego na dziś zaplanowano spotkanie delegacji z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gers-dorf.
Komisja Wenecka to skrótowa nazwa Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, powołany w 1990 roku w związku z upadkiem komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, by pomóc im w demokratycznych przemianach.
