Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Aleksander Miszalski - jeśli zostałby prezydentem Krakowa - powoła Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia

OPRAC.:
PAP
PAP
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Takich rzeczników mają uczniowie np. w Warszawie i Poznaniu
Takich rzeczników mają uczniowie np. w Warszawie i Poznaniu Andrzej Banaś
Kandydat Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy na prezydenta Krakowa poseł Aleksander Miszalski ogłosił swój kolejny postulat - powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia. Celem tej instytucji byłoby rozwiązywanie konfliktów na linii uczeń-nauczyciel oraz edukowanie uczniów w zakresie tego, jakie są ich prawa oraz jak należy reagować na ich łamanie. Rzecznik byłby wybierany w drodze konkursu.

Aleksander Miszalski zapowiedział, że jeśli wygra wybory, powoła Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia.

- Tacy rzecznicy funkcjonują w innych miastach, między innymi Warszawie, Poznaniu. W Krakowie do tej pory takiej instytucji nie było - zwrócił uwagę Aleksander Miszalski na środowej konferencji prasowej.

Wyjaśniają, jak miałby działać nowy rzecznik, poseł Miszalski mówił, że chodzi o rozwiązywanie nieporozumień pomiędzy uczniami i nauczycielami oraz o edukowanie uczniów, jakie mają prawa, jak mogą reagować w przypadku, gdy nauczyciel łamie statut szkoły.

Kandydat na prezydenta miasta podał, że w około 50 szkołach krakowskich są rzecznicy szkolni. - Zobowiązuję się, że po wygranych wyborach prezydenckich, w Krakowie powstanie funkcja Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia - zadeklarował Miszalski.

Miejski Rzecznik Praw ucznia miałby być wybierany w konkursie przeprowadzanym przez komisję złożoną z urzędników, przedstawicieli nauczycieli, ekspertów, a także wybór ma być konsultowany z uczniami. Wymogami stawianymi wobec kandydatów do pełnienia tej funkcji będzie - jak zapowiedział Miszalski - między innymi wykształcenie prawnicze lub długi staż pracy w szkole i wiedza w zakresie edukacji oraz zaufanie uczniów.

Biorąca udział w środowej konferencji była rzeczniczka praw ucznia w jednym z krakowskich liceów, przedstawicielka Stowarzyszenia Nowa Generacja Aleksandra Twaróg oceniła, że głos Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia bardziej by się liczył niż głos szkolnego rzecznika praw ucznia, który często sam jest uczniem.

- W szkołach jest to zazwyczaj rówieśnik. Jego działania często nie są jednak traktowane poważnie. Profesjonalny, dorosły rzecznik jest gwarantem tego, że nauczyciele i dyrektorzy będą podchodzić do sprawy poważnie - uważa Aleksandra Twaróg. - Uczniowie, szczególnie średnich szkół, bardzo go (miejskiego rzecznika) potrzebują - podkreśliła też.

Pomysł utworzenia nowego stanowiska w krakowskim magistracie popiera Fundacja GrowSpace, stawiająca sobie za cel dbanie o dobrostan psychiczny w miejscach nauki i pracy.

- Rekomendujemy powołanie takiego rzecznika. Młode osoby liczą na wsparcie, potrzebują tego - powiedziała Gabriela Gładyszewska z tej fundacji.

Jak wymieniała przedstawicielka fundacji, powinna to być osoba godna zaufania, łagodząca konflikty, ale także prowadząca kampanie informacyjne na temat praw ucznia. - Powinna stwarzać atmosferę bezpieczeństwa dla uczniów, bo era strachu skończyła się wraz z odejściem Barbary Nowak - dodała Gabriela Gładyszewska.

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2024. Aleksander Miszalski - jeśli zostałby prezydentem Krakowa - powoła Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska