https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Luteranie z całego świata przyjadą do Krakowa. W spotkaniu weźmie udział około 350 delegatów

Aleksandra Łabędź
mat. prasowe
Od 13 do 19 września odbywać się będzie w Krakowie kluczowe dla społeczności luterańskiej całego świata Trzynaste Zgromadzenie Ogólne. Gospodarzem wydarzenia jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Komitet organizacyjny wspiera krakowska parafia ewangelicka. Hasłem przewodnim wrześniowego zgromadzenia jest - „Jedno Ciało, Jeden Duch, Jedna Nadzieja”. W spotkaniu weźmie udział około 350 delegatów ze 150 kościołów członkowskich ŚFL z całego świata.

Zgromadzenie raz na 6 lat

Zgromadzenie Ogólne jest główną władzą Światowej Federacji Luterańskiej i jej najwyższym organem decyzyjnym. Zgromadzenie odbywa się rzadko – jedynie raz na sześć lat – co dodaje wyjątkowości krakowskiej edycji wydarzenia. Warto również podkreślić, że będzie to dopiero drugie Zgromadzenie Ogólne ŚFL w Europie Środkowo-Wschodniej, pierwsze odbyło się w 1984 r. w Budapeszcie.

W spotkaniu weźmie udział około 350 delegatów ze 150 kościołów członkowskich ŚFL z całego świata. Obecni będą również goście ekumeniczni i obserwatorzy.

Referat główny wygłosi rzymskokatolicki teolog z Czech, ks. Tomáš Halík. Przed samym zgromadzeniem odbędzie się posiedzenie rady i spotkania przygotowawcze dla kobiet, mężczyzn oraz młodzieży. ŚFL skrupulatnie przestrzega wymogu parytetów, które zapewniają, że każdy region jest reprezentowany przez co najmniej 40 proc. kobiet, 40 proc. mężczyzn i 20 proc. młodzieży. Zachowana jest też równowaga pomiędzy delegatami świeckimi i ordynowanymi.

Hasło przewodnie wrześniowego zgromadzenia „Jedno Ciało, Jeden Duch, Jedna Nadzieja” nawiązuje do fragmentu z listu do Efezjan. Refleksja nad hasłem będzie przenikać trzy wymiary spotkania, którymi są: wspólne świętowanie wspólnoty luterańskiej, wzajemne wzbogacanie się oraz wspólne podejmowanie decyzji formalnych dotyczących działań ŚFL.

Formalny charakter prac zgromadzenia sprawia, że znaczna część wydarzeń zorganizowanych w ramach krakowskiego zjazdu będzie zamknięta dla zewnętrznych uczestników. Jednak towarzyszący wydarzeniom program przygotowany przez krakowską parafię, której siedziba mieści się przy ul. Grodzkiej jest w pełni dostępny dla krakowian. Na pierwsze spotkania parafia zaprosiła już na trzy dni przed rozpoczęciem zgromadzenia, czyli 10 września. W kolejnych dniach odbywają się koncerty i publiczne debaty, w których udział biorą m.in. założyciel „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, a także imam Krakowa Adam Abdel Fattah, Piotr Nawrocki z Klubu Chrześcijan i Żydów Przymierze i wielu innych inspirujących gości.

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

~~~
13 września, 08:54, gniewko_syn_ryba:

Czy luteranie nadal wierzą i kultywują nauki Lutra ?...

Wątpliwe, biorąc pod uwagę stopień LGBT-yzacji zboru luterańskiego.

g
gniewko_syn_ryba
Czy luteranie nadal wierzą i kultywują nauki Lutra ?...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska