Koncern Johnson & Johnson musi zapłacić gigantyczne odszkodowanie. Czym zawinił?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Koncern Johnson & Johnson stoi w obliczu konieczności wypłaty gigantycznego odszkodowania.
Koncern Johnson & Johnson stoi w obliczu konieczności wypłaty gigantycznego odszkodowania. Nur Photo/East News
Amerykański gigant farmaceutyczny ma zapłacić rekordowe odszkodowanie. W pozwach przeciwko Johnson & Johnson zarzuca się, że produkowany przez firmę talk powodował raka jajnika.

Farmaceutyczny koncern ma dokonać jednej z największych wypłat w historii za zarzuty, że talk powoduje raka jajnika. Zgodnie z umową Johnson & Johnson miałby zapłacić w ciągu 25 lat 6,5 miliarda dolarów dziesiątkom tysięcy osób, które złożyły pozwy przeciwko firmie.

Czy przyjmą warunki ugody?

J&J nalega, aby pozywający zaakceptowali ugodę, twierdząc, że jest to lepsze rozwiązanie niż czekanie na proces, który może zająć lata i i nie gwarantuje wypłaty. Aby umowa została zaakceptowana, będą potrzebować co najmniej 75 proc. z 54 000 osób, które wystąpiły z pozwem. Jeśli tak się stanie, wypłata będzie jedną z największych w historii – przekraczając 6 miliardów dolarów, które rodzina Sacklerów ma zapłacić w związku z kryzysem opioidowym.

Erik Haas, wiceprezes J&J ds. postępowań sądowych, powiedział: „Jesteśmy przekonani, że plan leży w najlepszym interesie powodów i powinien uzyskać pozytywne i natychmiastowe potwierdzenie przez sąd upadłościowy.

Firma już płaci odszkodowania

Gigant farmaceutyczny wypłacił już miliardy za talk, który został wycofany, w tym 700 milionów dolarów stanom za wprowadzającą w błąd reklamę i 2,12 miliarda dolarów na rzecz 22 kobiet, które twierdziły, że spowodował on raka.

Na początku kwietnia wypłacił 45 milionów dolarów rodzinie matki sześciorga dzieci w Illinois, która zmarła na raka związanego z używaniem talku.

Firma J&J nie przyznała się do żadnego błędu i nadal upiera się, że jej talk jest bezpieczny, nie zawiera azbestu i nie powoduje raka.

Talk był popularny przez dziesięciolecia w USA ze względu na jego zdolność do utrzymywania suchości skóry i pomagania w unikaniu wysypek. Stosowany był u dorosłych, jak i u dzieci.

Według niektórych badań proszek wykonany z naturalnie występującego minerału może również zawierać niewielkie ilości azbestu – substancji rakotwórczej, o której wiadomo, że przy wielokrotnym wdychaniu powoduje raka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl