Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Jakość powietrza a efektywność energetyczna JPEE". Oszczędność energii i innowacje w walce o czystsze powietrze

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Laureaci I edycji konkursu „Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukcesu”
Laureaci I edycji konkursu „Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukcesu” Andrzej Banaś
NASZ PATRONAT. Jak poprawić jakość powietrza? Likwidacja starych pieców węglowych to za mało. Niezwykle istotna jest też poprawa efektywności energetycznej budynków. Dlaczego? Bo dobrze ocieplony dom to mniejsze zużycie energii, a mniejsze zużycie energii to nie tylko oszczędności na rachunkach, ale i mniej smogu.

Wyzwania w poprawie jakości powietrza, doświadczenia samorządów w walce ze smogiem, możliwości ciepłownictwa w procesach ograniczania emisji zanieczyszczeń, poprawa efektywności energetycznej – to tematy, o których dyskutowali uczestnicy trzeciej już edycji międzynarodowej konferencji „Jakość powietrza a efektywność energetyczna JPEE”.

Zorganizowało ją Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej we współpracy z Województwem Małopolskim, Fundacją Efektywna Polska oraz Centrum Transferu Technologii PK. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz rektor PK prof. Jan Kazior.

Podczas sesji tematycznych i debat naukowcy, samorządowcy, producenci materiałów budowlanych, projektanci, przedstawiciele przedsiębiorstw ciepłowniczych, deweloperzy dyskutowali o tym, jak za pomocą technologii energooszczędnych redukować niską emisję i wpływać na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Przedstawiono m.in. wyniki najnowszych badań oraz innowacyjne technologie służące ochronie klimatu poprzez ograniczenie zużycia energii.

– Skąd mamy smog? W ponad 80 procentach przyczyna leży tu w niewłaściwym ogrzewaniu mieszkań. Dlatego trzeba stawiać na budownictwo energooszczędne – zwrócił uwagę Bárkányi Tamás, przedsiębiorca z Węgier, od 12 lat zajmujący się budownictwem energooszczędnym. Współpracuje on również z Politechniką Krakowską. Opracował innowacyjne rozwiązanie – tzw. aktywną izolację budynków, która pozwala obniżyć stracy cieplne od 50 do 80 procent. – Domy o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię to nie jest futurologia. One już powstają. Budownictwo energooszczędne to nasza teraźniejszość i przyszłość. To klucz do rozwiązania problemu smogu – podkreślił.

Na to samo zwracał uwagę podczas konferencji Marcin Popkiewicz, fizyk, ekspert do spraw energetyczno-klimatycznych i środowiskowych. Domy nieefektywne energetycznie to duży problem. – A takich budynków mamy w Polsce miliony – nieocieplonych, z bardzo kiepską wentylacją. Taki budynek potrzebuje olbrzymich ilości energii. Co za tym idzie – ogrzewanie kosztuje bardzo dużo, więc ludzie chcą mieć najtańsze paliwo. Często nie jest to nawet gruby węgiel, a muły węglowe, flotokoncentraty, odpady z produkcji węgla – wymieniał ekspert.

I wskazał na kolejny problem: jeśli już ktoś ma starego kopciucha, w którym można spalić wszystko, to wrzuca tam np. porąbane meble, starą boazerię, kalosze, a nawet śmieci. I nie myśli o kosztach ubocznych, a te są potworne. – Ktoś oszczędzi sobie na rachunku za ogrzewanie tysiąc złotych, a dziecko sąsiadów zachoruje na raka – zauważył. I dodał, że na szczęście coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę ze skali problemu oraz bolesnych skutków: i zdrowotnych, i środowiskowych, i ekonomicznych.

Dlatego tak ważne jest, by likwidować źródła smogu, pozbywać się starych kopciuchów, jednocześnie poprawiając efektywność energetyczną budynków. Energooszczędny dom potrzebuje bowiem dużo, dużo mniej energii (nawet pięć razy mniej). I nawet, jeśli ta energia jest dwukrotnie droższa (niż np. ta z węgla), to i tak – przy bardzo małym jej zużyciu – finalnie zapłacimy dużo niższe rachunki za ogrzewanie.

Jak poprawić efektywność energetyczną? – W przypadku nowo budowanych domów sprawa jest prosta, ponieważ od razu można je budować z sensem, czyli dobrze zaizolowane, z rekuperacją, czyli wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, z nowoczesnymi technologiami typu pompy ciepła zasilane fotowoltaiką – wyliczał Marcin Popkiewicz. Podkreślił przy tym, że obecnie tego typu technologie tak bardzo staniały, że wybudowanie zeroenergetycznego domu kosztuje tyle samo co postawienie „zwykłego” budynku zgodnie z wymogami technicznymi. No a przy tym zyskujemy najtańsze ogrzewanie – tańsze nawet niż ogrzewanie węglem dobrej jakości. – Oszczędzamy więc na rachunkach, a przy tym zyskujemy duży komfort. No i nie trujemy siebie ani sąsiadów, bo nie generujemy smogu – dodał ekspert.

Jego zdaniem, rozmawiając o poprawie efektywności energetycznej, nie powinno się również zapominać, że przede wszystkim należy wprowadzić normy budowlane, zgodnie z którymi będzie można budować tylko domy zeroenergetyczne. Nie ma bowiem sensu ekonomicznego inwestowanie w coś gorszego.

Jeśli zaś chodzi o już istniejące budynki, to należy je poddać mądrej, głębokiej termomodernizacji. – Przykładowo w kamienicy najważniejsze nie jest zrobienie ocieplenia w postaci np. 30 cm styropianu. Zresztą z punktu widzenia zużycia energii nawet niewiele by to dało. Dużo ciepła tracimy przez ścianę frontową, a najwięcej przez wentylację. Tak więc w tego typu budynkach należy przede wszystkim wymienić okna, uszczelnić wszystko i zainstalować wentylację z odzyskiem ciepła. I postawić na ogrzewanie powietrzną pompą ciepła – wskazał ekspert.

W budynkach jednorodzinnych spore znaczenie ma natomiast ocieplenie ścian. Z reguły jego wykonanie jest proste i tanie. Większym problemem bywa ocieplenie dachu. Oczywiście trzeba również przeprowadzić wymianę okien, uszczelnić budynek, zainstalować wentylację z odzyskiem ciepła itp.

Uczestnicy konferencji zwracali również uwagę, że w parze z poprawą efektywności energetycznej powinna iść pomoc systemowa – specjalne programy rządowe czy samorządowe, w ramach których ludzie będą mogli otrzymać dofinansowanie czy nieoprocentowany kredyt, bo przecież wielu osób nie stać na wyłożenie kilkudziesięciu tysięcy złotych na gruntowną termomodernizację domu.

***

Konferencji „Jakość powietrza a efektywność energetyczna JPEE” po raz pierwszy towarzyszył konkurs „Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukcesu”. Miał on na celu promocję opracowanych lub wdrożonych już technologii, rozwiązań produkcyjnych, usługowych, marketingowych i organizacyjnych z dziedziny efektywności energetycznej oraz jakości powietrza. Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 29 rozwiązań: 6 innowacji z samorządów, 13 z biznesu i 10 z dziedziny nauki. Kapituła konkursowa przyznała 9 nagród.

Laureaci otrzymali statuetki „Innowator w budownictwie 2019”. W tym gronie – w kategorii „samorząd” – znalazły się:

  • gmina Słomniki – za zrealizowanie działań w ramach programu zrównoważonego rozwoju gminy (w tym m.in. termomodernizację ok. 95 proc. gminnych budynków użyteczności publicznej, działania ekodoradcy i pozyskanie środków na wymianę starych kopciuchów),
  • gmina Skawina – za „Lokalny Program Pomocy Społecznej – termomodernizacja budynków mieszkalnych jednorodzinnych”,
  • gmina Wolbrom – za modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej na terenie gminy z wykorzystaniem OZE (przeprowadzona została głęboka termomodernizacja siedmiu szkół).

Ponadto przyznano wyróżnienie specjalne gminie Rabka – za stworzenie opartego na naukowym wsparciu ekspertów „Programu ochrony powietrza dla uzdrowiska Rabka-Zdrój”.

W kategorii „biznes” nagrody otrzymały firmy:

  • ML System – za rozwiązanie „Fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych” (znacząco poprawia ona bilans energetyczny budynków czy środków transportu),
  • PalettenWerk – za rozwiązanie: „Budownictwo modułowe, prefabrykowane na bazie drewna” (innowacyjne osiedle drewnianych domów modułowych zostało już wybudowane w Libertowie),
  • BT&SONS Kft – za rozwiązanie „Aktywna izolacja budynków” (zostało już ono wdrożone na Węgrzech).

I wreszcie kategorii „nauka” laureatami zostali:

  • Aleksander Prociak i Maria Kurańska z Politechniki Krakowskiej – za rozwiązanie „Otwartokomórkowe pianki poliuretanowo-poliizocyjanurowe PUR-PIR”,
  • Janusz Belok, Bożena Orlik-Kożdoń, Tomasz Steidl i Beata Wilk-Słomka z Politechniki Śląskiej – za rozwiązanie „Zintegrowany system ocieplania budynku i podgrzewu powietrza wentylacyjnego”,
  • Aleksander Byrdy, Tomasz Majka i Krzysztof Pielichowski z PK – za rozwiązanie „Kotew izolacyjna do mocowania okładzin elewacyjnych budynków”.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska