W sobotę po godzinie 12 rozpoczął się kongres programowy Porozumienia, na którym przedstawiono nowy program partii oraz wartości, jakimi się kieruje. W niedzielę natomiast odbędzie się kongres, na którym poznamy nowe twarze ugrupowania, a także mają zostać wybrane nowe władze.
Politycy partii wskazywali, że nowy program powstał we współpracy z ponad setką ekspertów podczas 14 konferencji programowych, które odbywały się w całej Polsce.
Głos zabierał między innymi szef Porozumienia Jarosław Gowin.
- Jakie jest nasze credo? Po pierwsze Polska. Poszliśmy do polityki z pobudek patriotycznych. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Jako konserwatyści jesteśmy przywiązani do naszych polskich, chrześcijańskich wartości - mówił.
Polityk dodał, że polski patriotyzm jest „tolerancyjny i otwarty”. - Polska leży w centrum Europy, zatem będąc dumnym z bycia Polakiem, czuje się równocześnie dumny z tego, że jestem Europejczykiem. Taki właśnie patriotyzm reprezentuje Porozumienie - zaznaczył.
Demokracja i samorząd
Jarosław Gowin podczas swojego przemówienia zwrócił uwagę, że „skuteczna polityka wymaga sprawnego państwa”.
- Państwo musi być silne, skuteczne, ale równocześnie silne państwo musi być państwem ograniczonym, pozostawiającym jak największą przestrzeń wolności dla jednostek, stowarzyszeń, rodzin czy samorządów - zaznaczył. - Chcemy też, aby nasze państwo było w pełni demokratyczne i praworządne. To właśnie w imię tych wartości sprzeciwiliśmy się wyborom korespondencyjnym – podkreślił.
Dodał, że skuteczne państwo musi działać jak najbliżej obywateli i z tego właśnie bierze się trzecia wartość Porozumienia – samorządność.
Ocenił, że „reforma samorządowa to najbardziej udana z reform po 1989 roku” . - Opowiadamy się za szerokim zakresem kompetencji samorządów - powiedział.
Jednocześnie dodał, że trzeba zwiększyć udział samorządów w podatkach PIT i CIT.
Godność dla każdego
Gowin przeszedł później do kolejnego obszaru, czyli do gospodarki. – To właśnie za ten obszar Porozumienie prawie od samego początku odpowiada w rządzie Zjednoczonej Prawicy – mówił.
Podkreślił, że to Porozumienie w czasach pandemii COVID-19 przygotowywało programy pomocowe, a teraz przygotowują programy przywrócenia gospodarki Polski na ścieżkę dynamicznego wzrostu.
- Wiemy, że w gospodarce sprawdzają się przede wszystkim prywatna własność, niskie podatki, swobodna konkurencja i interwencja państwa, ale ograniczona do niezbędnego minimum. W tym obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia i jesteśmy zdeterminowani, żeby bronić zwłaszcza interesów klasy średniej – tłumaczył.
Dodał, że to właśnie ta grupa przyczyniła się do „spektakularnego sukcesu Polski po roku 1989”.
- Czwarta wartość to społeczeństwo. Wierzymy w naturalną mądrość polskiego społeczeństwa. Jako konserwatyści jesteśmy przywiązani do tradycyjnych wartości, ale wiemy też, że polskie społeczeństwo jest pluralistyczne. Jako chrześcijanie jesteśmy głęboko przekonani o nienaruszalnej i takiej samej godności każdego człowieka, niezależnie od jego przynależności narodowej, koloru skóry, płci czy orientacji seksualnej - oświadczył Gowin.
Nowoczesny konserwatyzm
Szef Porozumienia poruszył także kwestię bezpieczeństwa i położenia geopolitycznego Polski. Wskazał trzy filary, na których powinno opierać się bezpieczeństwo państwa. – Przynależność Polski do NATO, przynależność do Unii Europejskiej i duże nakłady na polską armię – wyliczał.
- Kolejną wartością jest wiedza i nauka. Nasz konserwatyzm jest nowoczesny. Wiemy, że w współczesna gospodarka i współczesne społeczeństwo wymagają dużych nakładów na edukację i naukę. To my przygotowaliśmy dwie ustawy o innowacyjności, koncepcję doktoratów wdrożeniowych. To my dbamy i będziemy konsekwentnie dbać o to co jest warunkiem swobodnego rozwoju nauki, czyli autonomię uczelni – mówił Gowin.
Ostatnią wartością, którą przywołał polityk był klimat. - W duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności za świat opowiadamy się za troskę o nasze środowisko. To dobro, które nasze pokolenie musi przekazać następnym pokoleniom. Stąd koncepcja zielonej gospodarki, stąd nasz wkład w transformację energetyczną i energooszczędne budownictwo. Uważamy, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem - tłumaczył.
Dodał, że Porozumienie to „ partia nowoczesnego i zielonego konserwatyzmu, partia konsekwentnie progospodarcza, prosamorządowa i proeuropejska”.
Najdziwniejsze polskie partie polityczne. O istnieniu niektó...
